Do hromadného protestného konvoja sa zapojilo okolo 1,4 milióna ľudí. Kamióny vytvorili 70-kilometrovú kolónu a prechádzajú naprieč Kanadou. Mieria do Ottawy k budove parlamentu, kde chcú protestovať proti povinnému očkovaniu. Konvoj tvorí asi 50 tisíc nákladiakov a kamiónov, ktorých vodiči nesúhlasia s covidovými opatreniami a novými pravidlami, ktoré zásadne ovplyvňujú cestovanie medzi štátmi. Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že sa nebude kvôli „údajnému“ covidu niekoľko dní objavovať na verejnosti.

Vodiči a protestujúci tam majú v pláne zostať dovtedy, kým kanadský premiér Justin Trudeau neodstúpi a vláda nevráti občanom „ľudské práva a slobodu“.

Trudeau vo štvrtok oznámil, že sa nakazil koronavírusom a nebude sa teraz niekoľko dní objavovať na verejnosti. „Môj rýchlo-test bol negatívny, ale bol som v styku s niekým, kto covid má. Budem tak dodržiavať nariadenia a zostanem päť dní pracovať z domu,“ povedal Trudeau. „Nebojte sa, pán premiér, protestovať budeme, pokiaľ vám nebude lepšie,“ uviedol na Twitteri jeden z účastníkov protestu.

Asi pred dvoma týždňami nadobudlo účinnosť opatrenie, ktoré od vodičov, ktorí nie sú očkovaní, požaduje v prípade prekročenia hraníc štrnásťdňovú karanténu a test. To neočkovaní kamionisti považujú za obmedzenie osobnej slobody.

Organizátori Freedom Convoy, ktorí usporiadali protestnú jazdu naprieč krajinou práve kvôli striktným obmedzeniam a očkovacím pravidlám hlásia, že z Ottawy neodídu, pokiaľ sa opatrenia nezrušia.

Zároveň žiadajú odstúpenie kanadského premiéra Justina Trudeaua alebo zmiernenie očkovacích pravidiel. Premiér protestný konvoj označil ako „malý a okrajový“ a dodal, že „nereprezentuje názory Kanaďanov“.

Na záberoch môžeme vidieť stovky nákladných vozidiel a kamiónov tiahnúcich naprieč zasneženou kanadskou krajinou. Na autách sú kanadské vlajky vanúce vo vetre a sedemdesiatkilometrovému konvoju prihliadajú stovky Kanaďanov. Kamióny prechádzajú celou krajinou od Manitby, cez Ontario, v sobotu by mali doraziť do Ottawy. Vozidlá prichádzajú zo všetkých strán Kanady – zo severu, juhu, západu aj východu a pridávajú sa aj nákladiaky z USA.

Výrazy ako „toto nemožno ignorovať“, „každý má právo na svoju voľbu a vlastný názor“ alebo „Konvoj slobody“ sa šíri sociálnymi sieťami. O pohybe konvoja do Ottawy informujú svetové médiá. Ide o nový svetový rekord: zatiaľ najväčší „kamionový“ protest prebehol v novembri 2020 v Egypte, kam prišlo okolo 480 nákladných vozidiel.

Video:

Zdroj

By Archa21