PRESTAŇTE NÁS HNAŤ DO VOJNY, ZBABELCI!

Napriek tomu, že som očakával, kedy vláda zneužije napätie na Ukrajine na to, aby ho demagogicky spojila s potrebou prijatia vojenskej zmluvy s USA, tá miera bezočivosti ma ešte stále dokáže prekvapiť. Jaro Naď, zúfalý z absolútnej argumentačnej impotencie a neschopnosti pohnúť s verejnou mienkou, dnes prelomil všetky bariéry a akékoľvek mysliteľné dno, keď začal ľudí strašiť vojnou v prípade, že neprijmeme vojenskú dohodu s USA. Vraj sa o prítomnosť amerických vojakov iné štáty trhajú, len my ich nechceme (vidíte, ako si zasa šliape po jazyku, veď tvrdil, že nijakí neprídu). Vrcholom jeho divadelného predstavenia boli vyhrážky odporcom zmluvy, ktorých označil za vlastizradcov, ktorí podkopávajú bezpečnosť a národnoštátny záujem Slovenskej republiky, čo je definícia ako ušitá na neho (alebo aspoň sa od nás naučil nové slovíčka).

Za nechutné zavádzanie až šírenie poplašnej správy treba jednoznačne označiť Naďove hysterické strašenie, že Rusko zhromažďuje na hraniciach zbraňové systémy, ktoré môžu zasiahnuť aj Slovensko. Každý, kto ovláda aspoň základnú abecedu medzinárodných vzťahov vie, že „ruské zbraňové systémy“ môžu zasiahnuť Slovensko teoreticky kedykoľvek aj bez zhromažďovania na hraniciach: či už ide o medzikontinentálne balistické strely, rakety s plochou dráhou letu, ale aj vojenské letectvo – to všetko nás môže v prípade vojny ohroziť. Ale chystajú vari Rusi proti nám vojnu? Je to číra lož! Desí ma tá atmosféra, v ktorej nás vládnuce kruhy ženú do vojny a médiá hlavného prúdu im pri tom servilne asistujú. Nevidím žiadnych zodpovedných ľudí, ktorí by sa usilovali o zmierňovanie napätia a namiesto toho počuť len šialencov, ktorí nechápu, že cieľom nie je schovať sa za sukňu Ameriky pri ostrej paľbe, ale zabrániť vojne!!! Pýtajte sa svojich poslancov, pýtajte sa prezidentky a premiéra, pýtajte sa všetkých, ktorí majú vplyv na verejnú mienku, čo pre to robia a na ktorej strane stoja? Lebo správna otázka nie je to, či ste s Američanmi alebo s Rusmi, ale či ste za vojnu alebo za mier!

Desím sa toho, čo nás čaká s takýmto nekompetentným vedením. Prezidentka čaká na noty z americkej ambasády a zatiaľ bezvýhradne podporuje politiku NATO (a ja som si myslel, že hlava štátu má byť symbolom rozumu, nie servilného pritakávania). Politik okresného formátu Eduard Heger, ktorý nevie rozoznať americkú DCA od dunajskostredskej DAC, zvolal mimoriadnu bezpečnostnú radu štátu, aby nám oznámil, že vraj my, malý karpatský štátik s počtom obyvateľov ako jedno väčšie európske mesto, „máme veľkú zodpovednosť za to, čo sa tam deje“. A preto je vraj potrebné „správať sa ako spojenec“, čo v jeho mentálnom rozpoložení znamená prijať podmienky vojenskej zmluvy nadiktované Spojenými štátmi. Toto trdlo svojimi úplne zbytočnými rečami už dávno pripomína Miloša Jakeša a jeho slávny prejav o kole v plote. No a poslankyňa Romana Tabák, donedávna intuitívne odmietajúca DCA, zmenila stanovisko a rozhodla sa podporiť zmluvu, lebo Jaro je zrejme rovnako presvedčivý ako Boris – nevadí, že nevie rozoznať jadrovú raketu od tenisovej, ona vie, že tu nukleárne zbrane nebudú… Strašné, kto dnes reprezentuje štát.

Je najvyšší čas rozvinúť tu široké efektívne mierové hnutie a neprispôsobovať sa mentalite vojny. Dnes som podpísal jednu medzinárodnú mierovú iniciatívu – otvorený list svetovým štátnikom, aby deeskalovali napätie na Ukrajine a pridali sa k Zmluve OSN o zákaze jadrových zbraní. Pre niekoho bezcenný apel, ale vždy lepšie ako držať národ v strachu a huckať ho proti inému národu. Je potrebné nepanikáriť z každej správy a nepovažovať každé napínanie svalov za signál, že útok sa blíži. Vojna vypukne len vtedy, ak niekto stratí nervy a ak sa nenájde kritická masa, ktorá bude požadovať deeskaláciu napätia. Ako povedal zosnulý vietnamský budhistický mních Thich Nhat Hanh, ktorého som vám nedávno pripomenul: Ak chceme dosiahnuť mier, nemôžeme sa usilovať o víťazstvo, ale o zmierenie. Neverte tým, ktorí tvrdia, že sa treba postaviť na jednu stranu konfliktu a zničiť druhú. Nič nie je čierno-biele. Nikdy sa nebudeme cítiť bezpečne, ak budeme druhých zatláčať do kúta a správať sa k nim nepriateľsky. Keby ste sledovali nálady v Rusku vyvolané tlakom Západu, tak by ste pochopili, že Putin nie je najväčší problém, ktorý máme – ak by sa tam presadili sily, ktoré od neho požadujú, aby uznal nezávislosť Donecka a Luhanska. Stačilo toho rinčania zbraňami! Militantných šialencov sú tu mraky, potrebujeme múdrych mierotvorcov!

A tým, ktorí sa zastaviť nechcú, odcitujem len § 417 Trestného zákona: „Kto v úmysle narušiť mier akýmkoľvek spôsobom podnecuje k vojne, vojnu propaguje alebo inak podporuje vojnovú propagandu, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až desať rokov. Odňatím slobody na desať rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie sa potrestá páchateľ, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a) v spojení s cudzou mocou alebo cudzím činiteľom, b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo c) za krízovej situácie.“

Doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD.

Zdroj

By Archa21