Ako svet bojuje s ekonomickou recesiou, internetoví podnikatelia, módni manažéri a akcionári ropných spoločností zarábajú dvakrát toľko ako kedysi. Aj keď minú miliardu denne, vyprázdnenie účtov im potrvá roky. Medzitým sa desiatky miliónov ľudí dostali pod hranicu chudoby.

O dvojnásobnom raste kapitálu najväčších podnikateľov informuje správa medzinárodnej konfederácie charitatívnych organizácií Oxfam, zverejňovaná každoročne v predvečer Davoského ekonomického fóra. Chytľavé titulky sa stali jeho poznávacím znamením. Ten aktuálny je. „Nerovnosť zabíja“.

Zoznam miliardárov bol prevzatý z Forbes.

Najbohatší ľudia na svete sú Jeff Bezos (Amazon), Elon Musk (Tesla a SpaceX), Bernard Arnault (Louis Vuitton Moët Hennessy), Bill Gates (Microsoft), Mark Zuckerberg (Meta, Facebook), investor Warren Buffett, Larry Ellison (Oracle), Larry Page a Sergey Brin (Google), Mukesh Ambani (ropná spoločnosť Reliance Industries).

Ich spoločný kapitál počas pandémie vzrástol zo 700 miliárd USD na 1,5 bilióna USD. To je viac ako za predchádzajúcich 12 rokov po svetovej finančnej kríze v roku 2008. Súčasná recesia, podľa analytikov najhoršia od krachu na Wall Street v roku 1929, nezasiahla.

Každý deň od začiatku epidémie sa na svete podľa Oxfamu objavil nový miliardár, no k tým, ktorí prežili pod hranicou chudoby, sa za rovnaké obdobie pridalo viac ako 160 miliónov ľudí. V krajinách tretieho sveta je to jedna pätina populácie.

Takáto nerovnosť sa dá nazvať „ekonomickým násilím“. Správa Oxfam je šokujúca: každý deň zomiera asi 20 000 ľudí v dôsledku drsných životných podmienok. Jednoducho nemajú prístup k lekárskej starostlivosti, hladujú, stávajú sa obeťami zločinu. Filantropi z toho nepriamo vinia miliardárov.

V minulom roku sa Musk a Bezos dostali na vrchol z hľadiska bohatstva. Víťazom sa stal zakladateľ SpaceX a Tesly, ktorý za jeden marcový deň navýšil svoj kapitál o rekordných 25 miliárd dolárov. Analytici New Street Research pomohli zvýšením odporúčania pre akcie Tesly „kúpiť“. Vo vesmírnych pretekoch je Bezos stále menejcenný: kľúčové zmluvy sa týkajú hlavne SpaceX, nie Blue Origin. Amazon však rastie – pandémia sa jednoznačne podpísala pod online predaj.

Elon Musk, generálny riaditeľ SpaceX a Tesla. 

Štáty financujú ich bohatnutie

Práve majitelia veľkých korporácií získavajú v kontexte koronakrízy hlavnú výhodu zo štátneho financovania ekonomiky.

Samozrejme, že zarábajú aj na vakcínach. V roku 2020 sa generálni riaditelia farmaceutických spoločností Moderna a BioNTech dostali do zoznamu päťdesiatich nových miliardárov v oblasti zdravotníctva podľa časopisu Forbes. Na jar 2021 The People’s Vaccine Alliance v správe uviedla, že deväť miliardárov sa narodilo vďaka výnosom z vakcín.

Sú medzi nimi štyria zástupcovia Moderny vrátane generálneho riaditeľa Stefana Bansela, šéfa BioNTech Ugur Sahina, generálneho riaditeľa španielskej ROVI Juan Lopez-Belmonte a spoluzakladateľov čínskej CanSino Biologics. Môže sa k nim pridať Yuan Liping, vlastník 24-percentného podielu v Shenzhen Kangtai Biological Products.

A s najväčšou pravdepodobnosťou je to len začiatok. Podľa Research & Markets sa trh s biotechnológiami súvisiacimi s liečbou Covid-19 do roku 2026 zvýši o 18 až 25 percent. Investorom to samozrejme neunikne.

Ukazuje sa, že všetka produkcia aj tak zostane v rukách niekoľkých hráčov. 

V októbri sa v Spojených štátoch objavil návrh zákona o zvýšení dane pre korporácie, ktoré zarobili viac ako miliardu. Podľa prepočtov známeho ekonóma Gabriela Zucmana, autora štúdií o offshore zónach a daňových únikoch, prinesie tento zákon citeľné zvýšenie rozpočtu. Najmä Elon Musk by mohol v najbližších piatich rokoch zaplatiť štátu 50 miliárd a Jeff Bezos – 44.

Mnoho Američanov podporilo túto iniciatívu. Keď vidíme, ako miliardári lietajú do vesmíru za zábavou a krajina sa nedokáže vyrovnať so záplavami, je to problém povedal ekonóm Darrick Hamilton.

Ale aj keby bol zákon prijatý, a to sa v Spojených štátoch nestane rýchlo, je nepravdepodobné, že okamžite začne fungovať v plnej sile. Médiá sú presvedčené, že miliardári sa budú vyhýbať daniam presunom majetku do neprehľadnejších foriem, akými sú súkromné ​​spoločnosti. A obchodné holdingy ako Muskov SpaceX alebo Bezosov Blue Origin jednoducho nespadajú pod tento zákon.

Stúpenci daňových reforiem, predovšetkým senátor Ron Wyden, navrhujú pokutovať veľkých akcionárov za prevod majetku na neverejné, ale zákony USA takéto mechanizmy neupravujú.

Preto sa nič nemení, hoci na sociálnych sieťach musia miliardári odrážať útoky politikov. Senátorka Elizabeth Warrenová, jedna z predkladateľiek nového zákona, teda v decembri obvinila Elona Muska z daňových únikov. Na Twitteri vyzvala: „Poďme prepracovať sfalšovaný daňový kódex, aby najbohatší muž roka už nebol darmožráč.“ Musk reagoval na rovnakom mieste a naznačil, že za rok zaplatí do rozpočtu viac ako ktorákoľvek iná osoba v histórii USA: nie menej ako 11 miliárd. Či však zaplatil, zatiaľ nie je známe.

Zdroj

By Archa21