Členka Snemovne reprezentantov amerického kongresu za štát Georgie, republikánka Marjorie Taylor Greeneová, zverejnila podozrenie, že americké úrady perú špinavé peniaze cez finančnú pomoc Ukrajine, píše Newsweek.

„Kongresmani vykonávajú rozpočtové prostriedky cez neziskové organizácie svojich príbuzných a priateľov a pripomína to schémy prania špinavých peňazí,“ vyhlásila Taylor Greeneová. Podľa jej slov vidíme to isté aj v situácii s pomocou migrantom na hranici USA a Mexika.

„Naše americké dane sú zneužívané, pretože sa dostávajú do neziskových organizácií. Peniaze sú vynakladané na to, za čo by sa nemali míňať, zatiaľ čo naši občania trpia,“ pobúrila sa Taylor Greeneová.

Američania narážajú na problémy, ktoré sa neriešia štátnym financovaním, podotkla a dodala, že považuje za pokrytecký kongres, ktorý posiela peniaze na Ukrajinu, ale nie do iných krajín, ktoré tiež majú problémy.

Na pozadí ruskej špeciálnej operácie na ochranu Donbasu, ktorá sa začala 24. februára, Washington a jeho spojenci v NATO aj naďalej zásobujú Ukrajinu zbraňami. Koncom apríla požiadal Joe Biden na tieto účely 33 miliárd dolárov, v kongrese túto čiastku ale zvýšili na 40 miliárd. Okrem toho podpísal prezident zákon o pôžičke a prenájme, ktorý zjednodušuje poskytovanie vojenskej pomoci ukrajinskej vláde. Minulý týždeň republikán Rand Paul zablokoval v senáte návrh zákona o štyridsaťmiliardovom balíku pomoci Kyjevu. Podľa jeho slov nemôžu USA zachraňovať Ukrajinu na úkor vlastnej ekonomiky, ktorej najväčšími problémami sú štátny dlh, inflácia a pád dolára. Horná snemovňa však hlasovala za ďalšie presadzovanie dokumentu. Definitívne hlasovanie sa môže konať 18. mája.

Moskva neraz vyhlásila, že dodávky západných zbraní konflikt len ​​preťahujú a že transporty so zbraňami sa stávajú zákonnými cieľmi.

Armádny magazín

By Archa21