Americký astronaut Mark Vande Hei sa vráti z pobytu na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) na palube ruskej vesmírnej lode Sojuz, ktorá má 30. marca pristáť v Kazachstane. Do tej doby astronaut strávi vo vesmíre 355 dní, čím vytvorí nový americký rekord. Svetový rekord 438 nepretržite strávených dní vo vesmíre patrí Rusku.

„Roskosmos nikdy nedal partnerom žiadny dôvod pochybovať o našej spoľahlivosti,“ uviedla ruská vesmírna agentúra a dodala, že bezpečná prevádzka vesmírnej stanice je jej najvyššou prioritou.

Astronaut amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa podľa plánu vráti na Zem s dvoma ruskými kozmonautmi. Správa prišla v čase zvýšeného napätia medzi Spojenými štátmi a Ruskom, ktorú spôsobila ruská vojenská operácia na Ukrajine.

Sankcie Západu uvalené voči Rusku by mohli spôsobiť pád ISS, varoval v sobotu (12.3) šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin.

Podľa neho by sankcie mohli narušiť prevádzku ruských kozmických lodí obsluhujúcich ISS. V dôsledku toho by mohla byť ovplyvnená ruská časť stanice, ktorá pomáha korigovať obežnú dráhu ISS, čo spôsobí, že táto 500-tonová konštrukcia „spadne do mora alebo na pevninu“, napísal Rogozin na sociálnej sieti Telegram. „Ruský segment zabezpečuje korekciu obežnej dráhy stanice (v priemere 11-krát za rok) vrátane jej vyhýbaniu sa vesmírnemu odpadu,“ uviedol Rogozin.

NASA chce ponechať vesmírnu stanicu do roku 2030, ako to robia európske, japonské a kanadské vesmírne agentúry, zatiaľ čo Rusi avizovali konečný dátum podpory v roku 2024.

USA a Rusko sú hlavnými prevádzkovateľmi orbitálnej základne, ktorá je nepretržite obsadená už 21 rokov. Kým SpaceX v roku 2020 nezačala vypúšťať astronautov, Američania pravidelne jazdili na ruských kapsulách Sojuz za desiatky miliónov dolárov za sedadlo. Bez ohľadu na to, ako sa udalosti na vesmírnej stanici vyvinú, emeritný profesor Univerzity Georgea Washingtona John Logsdon očakáva, že to bude znamenať koniec rozsiahlej vesmírnej spolupráce medzi Ruskom a Západom.

„Rusko už smeruje k Číne a súčasná situácia tento krok pravdepodobne urýchli,“ povedal.

Zdroj

By Archa21