Americký najvyšší súd včera zamietol odvolanie nemeckej firmy Bayer v procese týkajúceho sa škodlivosti herbicídu Roundup na ľudské zdravie. Zostáva tak v platnosti odškodné 25 miliónov dolárov pre Kaliforňana Edwina Hardemana, ktorý firmu zažaloval za to, že mu herbicíd spôsobil rakovinu. 

Podľa agentúry Bloomberg tak súd odmietol firmu ochrániť pred ďalšími procesmi. Akcie Bayeru sa na frankfurtskej burze po oznámení amerického súdu prepadli o 4,07 percenta na 60,79 eur.

Spoločnosti BASF a Bayer sa po Norimberských procesoch vytvorili z rozštiepeného monolitu IG Farben. Nacistický chemický gigant IG Farben využíval nútené práce a vyrábal aj jedovatý plyn Zyklon B, ktorý sa od roku 1941 začal používal ako nástroj genocídy v plynových komorách v koncentračných táboroch.

Firma Bayer čelí 30-tisícom podobných sťažností. Jej vedenie oznámilo, že na prípadné ďalšie súdne spory vyčlenilo vlani 4,5 miliardy dolárov.

Hardeman uspel na súde s tvrdením, že nebol varovaný pred škodlivosťou prípravku, používal Roundup mnoho rokov a že mu tento prostriedok na ničenie burín spôsobil Hodkinov syndróm, čo je nádorové ochorenie lymfatického tkaniva. Zástupcovia firmy na súd tvrdili, že používanie Roundupu schválili federálne úrady, takže v súdnom stíhaní nie je možné pokračovať.

Administratíva amerického prezidenta Joa Bidena v máji vyzvala najvyšší súd, aby odvolanie firmy zamietol. Súd sa bude musieť zaoberať ďalším konaním v kauze, v ktorej Bayer zažalovali manželia, ktorí herbicíd používali viac ako 30 rokov a obaja ochoreli na rakovinu. Požadujú 87 miliónov dolárov.

Nemecká firma prevzala problémy s herbicídom Roundup v roku 2018, keď kúpila výrobca tohto prípravku firmu Monsanto. Predaj bol uzavretý len niekoľko týždňov pred začatím prvého súdneho konania. Bayer odvtedy prvé tri kauzy prehral a ďalšie štyri vyhral.

Glyfosát je celosvetovo najpoužívanejší herbicíd. Je to chemická látka, ktorá pomáha nielen poľnohospodárom a záhradkárom s ničením nežiaducich burín.

V USA sa vedie okolo Roundupu niekoľko súdnych konaní. V piatok jeden odvolací súd zamietol stanovisko Agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA) z roku 2020, podľa ktorého nepredstavuje glyfosát, ktorý je v Roundupu obsiahnutý, vážne zdravotné riziko a „pravdepodobne“ u ľudí nespôsobuje rakovinu. Ďalší súd nariadil názor EPA preskúmať.

Firma Bayer sa domnieva, že to, že súdy budú prijímať ďalšie sťažnosti tohto druhu, poškodia snahy o inovácie v poľnohospodárstve, zdravotníctve a ďalších odvetviach.

Európska únia presadzuje plán, podľa ktorého má do roku 2030 spotreba pesticídov klesnúť o polovicu. Č R podľa ministerstva poľnohospodárstva používa tieto látky menej ako je únijný priemer a v ČR sa tiež znižuje používanie glyfosátu predávaného pod komerčným názvom Roundup. V rámci únie sa najrýchlejšie pesticídov zbavuje Portugalsko a potom aj Írsko. Chemickú látku glyfosát označuje Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny za pravdepodobne karcinogénnu. 

Sporný herbicíd Roundup sa na Slovensku stále používa

Európske agentúry tvrdia, že pre obrovský nápor pripomienok verejnosti musia odsunúť záverečné posúdenie, či je herbicíd rizikový pre ľudské zdravie a životné prostredie. Očakáva sa tak, že povolenie – ktoré vyprší v decembri 2022 – na predaj výrobkov obsahujúcich túto látku Komisia predĺži.

Po návrhu novej legislatívy na zníženie používania pesticídov v EÚ sa odkladá aj dlho očakávané posúdenie herbicídu glyfosát.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) a Európska chemická agentúra (ECHA) v súčasnosti skúmajú, či nie je nebezpečný pre ľudské zdravie. Povolenie na používanie glyfosátu v Európskej únii totiž platí len do 15. decembra, preto sa očakávalo, že zodpovedné európske inštitúcie rozhodnú o jeho ďalšom osude ešte pred týmto dátumom.

Dve agentúry 10. mája oznámili, že na odborné posúdenie látky potrebujú viac času. Celý proces by mali dokončiť do polovice roku 2023. Očakáva sa tak, že Európska komisia dočasne predlží povolenie na predaj výrobkov obsahujúcich túto látku.

Zdroj: ceskenoviny.cz

By Archa21