Korporátne médiá pri udalostiach v poslednom období používajú rovnaké vzorce manipulácie na popisovanie udalostí.

Uvediem štyri, ktoré sú úplne zrejmé:

■ O epidémii Covidu písali akoby to bola prvá epidémia v ľudských dejinách, akoby nikdy doteraz nič podobné nebolo. Presne rovnako píšu o vojne na Ukrajine akoby to bola prvá vojna v ľudských dejinách a akoby aj teraz neprebiehalo niekoľko ďalších vojen, ktoré nás vôbec nezaujímajú.

■ Cynická hra s ľudskými emóciami: Účelové zobrazovanie ľudí napojených na riadené dýchanie pri Covide, účelové zobrazovanie zničenej budovy ukrajinskej nemocnice.

■ Gýčová a primitívna démonizácia: Démonom je vraždiaci vírus, proti ktorému sme bez vakcíny bezmocní a démonom je Putin, krvilačný šialenec „Putler“. Tiež ide len o manipuláciu s emóciami, žiadne fakty.

■ Mediálni manipulátori štylizujú prezidenta Zelenského do rovnakej polohy ako Grétu Thunbergovú, „šialenú Grétku“. Zelenský natáča pomaly denne videjká, v ktorých v Grétkinom štýle vznáša požiadavky voči celej zemeguli a nadáva všetkým politikom do radu: A politici, hlavy štátov, poslanci parlamentov, reagujú úplne rovnako, ako v prípade Grétky: Aplauzom a standing ovation. Je to úplne očividné. Pripomeňme si, že Grétku manipulátori stiahli z obehu zo dňa na deň, keď prestala byť užitočná. Zrejme to čaká aj Zelenského.

Prečo korporátne médiá takto pracujú? Pretože sa riadia hlavným krédom postfaktuálnej spoločnosti, ktorý znie: „Nie je dôležité, ako to bolo, ale ako sa to podá!“     

Kriticky mysliaci človek ale hľadá pravdu, napríklad aj o vojne na Ukrajine. Zvláštne je, že na Ukrajine oficiálne žiadna vojna nie je. Ani Rusko Ukrajine, ani Ukrajina Rusku vojnu oficiálne nevyhlásili.

Preto Rusi hovoria o špeciálnej vojenskej operácii, nie o vojne. Zrejme obe strany počítajú s tým, že im to vylepší vyjednávaciu pozíciu po ukončení konfliktu. Pri hľadaní príčin vzniku tohto konfliktu je potrebné hovoriť o týchto príčinách 1.regionálnych, 2.medzinárodných a 3. globálnych, ktoré sa stali dôvodmi, na základe ktorých sa Ruské vedenie rozhodlo vojensky zakročiť.

Regionálne príčiny

sú zločiny na rusky hovoriacom obyvateľstve na Ukrajine: Upálenie 40 nevinných ľudí v Odese, tisíce zabitých civilov pri odstreľovaní Donbasu a Luhanska, Alej anjelov na Donbase, čo je pamätník desiatok detí, ktoré zahynuli pri útokoch ukrajinskej armády. To nie sú hoaxy, to sú fakty.

Medzinárodnými príčinami

sú glorifikácia nacistickej a fašistickej minulosti Ukrajiny. Batalión Azov – internet je plný záberov „Azovčanov“ s hákovými krížmi, fotky hajlujúcich ukrajinských prezidentov, glorifikácia a výroba národného hrdinu z fašistu Stepana Banderu, uctievanie ukrajinskej divízie Galícia, bojujúcej po boku hitlerovských jednotiek, ktorá vraždila a terorizovala aj Slovákov na Slovensku po potlačení SNP!

Počas totality sa nemohlo hovoriť o ukrajinských nacistoch z divízie Galicia, len o nacistoch nemeckých, ale už je čas na pravdu a je potrebné informovať ľudí o ukrajinských nacistoch, terorizujúcich a vraždiacich slovenské civilné obyvateľstvo a partizánov v r. 1944 pri potlačovaní SNP!

Slovenská republika by poskytnutie akejkoľvek podpory Ukrajine mala podmieniť oficiálnym ospravedlnením ukrajinského prezidenta a ukrajinského parlamentu za vraždenie a teror, páchaný na Slovensku a na Slovákoch počas druhej svetovej vojny nacistickou ukrajinskou divíziou Galícia.

Globálne príčiny

z ruského pohľadu možno vystopovať v Putinovom vystúpení na XI. Valdajskom fóre ešte v r.2014, kde vyhlásil, že najvážnejšou otázkou dneška je otázka: „Budú nové pravidlá, alebo sa hrá bez pravidiel?“

Putin vo svojom vystúpení konštatoval, že každá vojna končí podpísaním mierovej zmluvy. Po skončení studenej vojny však nebola podpísaná žiadna mierová zmluva, v ktorej by boli kodifikované nové pravidlá o geopolitickom usporiadaní. Anglosasi sa vyhlásili za víťazov studenej vojny, vznikol unipolárny svet a jediný hegemón sa začal rozhodovať podľa svojich potrieb a záujmov.

Hra bez pravidiel

Táto „hra bez pravidiel“ ale nepriniesla svetu viac pokoja a viac mieru: Vojna proti terorizmu, krvavé arabské jari v celom rade arabských štátov so vznikom ISIL, atď., svet robia nestabilným a menej bezpečným.

Preto svet potrebuje nové pravidlá, postavené na rovnováhe a vzájomnom rešpekte. Odpoveďou Rusku bolo hlboké ticho kolektívneho západu a ignorácia tejto ruskej požiadavky.

Napadnutie Ukrajiny je odkazom, že Rusko prijalo hru bez pravidiel.

Toto je fundamentálny odkaz svetovým elitám, o Ukrajincov ide až na poslednom mieste. Je to prekročenie Rubikonu zo strany Ruska, Rusko hodilo Západu rukavicu. Anglosasi prijali hodenú rukavicu a zrejme s tým aj čiastočne počítali.

Sankčná vojna proti Rusku nie je snaha o spravodlivosť a mier, je pokračovaním hry bez pravidiel. Súčasné sankcie sú opakovaným spustením železnej opony, ktorá je ešte tesnejšia, ako tá z čias studenej vojny pred rokom 1989.

Škandinávska hra s ohňom

Za mimoriadne nebezpečnú pokladám snahu natláčať Fínsko a Švédsko do NATO. Nie je to nič iné, len preniesť ukrajinský problém do Škandinávie: Ak Rusi vnímali ako hrozbu fakt, že z Ukrajiny jadrová raketa doletí do Moskvy za 8 minút, za koľko minút doletí raketa z Fínska do Leningradu? Za 4 minúty?

Vstup Fínska a Švédska do NATO by Baltické more zmenil na NATO-rybník, pretože mimo Ruska by všetky pobrežné štáty boli v NATO a tým by Rusko v tomto mori absolútne eliminovali.

Je to očividná ukrajinizácia Škandinávie, modelovanie situácie, ktorá bude pre Rusov neakceptovateľná. Je to snaha o vyprovokovanie Ruska k preventívnej anexii týchto škandinávskych štátov a posúvanie sveta k jadrovému Armageddonu. Toto je súčasť hry bez pravidiel.

Ja len dúfam, že politici vo Švédsku a Fínsku si uvedomia tieto riziká a zachovajú si doterajší zdržanlivý postoj. Svet od kubánskej raketovej krízy  v r. 1962 nebol tak blízko k jadrovému sebazničeniu, ako dnes. Súčasná svetová situácia mi pripadá ako scéna z westernu, keď dvaja kovboji stoja tvárou v tvár na prázdnej ulici s rukou na kolte a vedia, že ten, ktorý zaváha, čo i len na zlomok sekundy, zomrie. Kto toto zastaví?

MUDr. Štefan Paulov

Napísané ako analýza pre Vlastenecký inštitút Petra Šveca

By Archa21