Na mítingu strany Smer, ktorý sa uskutočnil 1. mája v Nitre, odzneli nelichotivé slová na prezidentku Zuzanu Čaputovú. Europoslankyňa Monika Beňová sa za ne prezidentke ospravedlnila.

„Slušný človek sa stal pre túto vládu obyčajnou opicou,“ vyhlásil pred vyše dvojtisícovým davom líder strany Smer Robert Fico. „Čím je to väčšia prostitútka, čím väčšia kurva, čím väčší lotor, tým je to väčšia celebrita,“ pokračoval za potlesku Fico a dodal, že „toto sa musí skončiť“.

Kritizoval vládu i parlament, sľuboval pravdu o smrti novinára Jána Kuciaka i konflikte na Ukrajine. V dave počuť hanlivé slová na prezidentku Zuzanu Čaputovú a piskot.

Keď vystúpil podpredseda Smeru Ľuboš Blaha, dav s ním skandoval odkaz vláde: Nemáme z vás strach! „Boj o Roberta Fica, aby sme mu uchovali slobodu, je bojom o slovenskú demokraciu,“ vyhlásil Blaha s odkazom na Ficovo obvinenie a žiadosť o jeho vydanie na väzobné stíhanie, ktorým sa práve zaoberá parlament.

„Štátna moc mi zakázala povedať to nahlas, nemôžem povedať pravdu o Čaputovej. Povedzte to za mňa – je to americká…“ obrátil sa na prítomných Blaha. A dav doplnil, v niektorých výkrikoch rozpoznať slová panička, ale aj vulgárne.

„Dostala som správu, že na pani prezidentku zaznievali nadávky na našom prvomájom stretnutí v Nitre. Ak je to tak, ja som to nepočula, ale chcem sa určite pani prezidentke ospravedlniť ako žena žene. Nepatrí sa, aby vulgarizmy zaznievali na mítingoch. Aj keď nesúhlasime s jej politikou, neznamená to, že ju niekto má právo vulgárne ju urážať. Prijmite, prosím, pani Čaputová, moje ospravedlnenie za tieto nepekné slová,“ reagovala Monika Beňová, ktorá bola spolu s vedením Smeru na tribúne.

Večer sa ozvala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Na sociálnej sieti sa poďakovala všetkým, ktorí ju podporili.

„Ďakujem za množstvo podpory, ktorú mi od včera posielate. Nielen pre mňa, ale ešte viac pre budúcnosť Slovenska je dôležité, že vám to nie je jedno. Slušnosť je možno tichšia a miernejšia, ale vôbec nie slabšia,“ vyhlásila Čaputová.

Poslanci Národnej rady SR Andrej Stančík a Peter Pollák (obaja OĽANO) vyzývajú Generálnu prokuratúru SR, aby okamžite začala konať vo veci výrokov lídra strany Smer-SD Roberta Fica o vražde novinára Jána Kuciaka.

„Fico na proteste tvrdil, že povie pravdu o vražde Jána Kuciaka a ľudia vraj budú prekvapení. V prípade, že Fico vie, kto dal zavraždiť Jána a Martinu, mal by okamžite vypovedať na polícii, ako mu káže zákon,“ povedal Stančík.

Pollák vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby okamžite začal konať.

Zdroj: TASR, Pravda

By Archa21