Administratíva prezidenta USA Joea Bidena v stredu 2. februára oznámila nasadenie takmer 3000 amerických vojakov do Poľska, Rumunska a Nemecka. Ide o reakciu na aktuálnu krízu okolo Ukrajiny. Podľa Pentagónu si súčasná situácia vyžaduje, aby spojenci posilnili obranné pozície na východnom krídle NATO. Americký rezort obrany zároveň dodal, že nepôjde o „permanentné rozmiestnenie“ vojsk v spomínaných štátoch a že vojaci nepôjdu na Ukrajinu, ktorá sa cíti „ohrozená ruskými jednotkami rozmiestnenými v blízkosti hraníc“.

Do Poľska už začalo prúdiť americké vojenské vybavenie. Uviedol to v piatok tamojší minister obrany Mariusz Blaszczak, ktorý spresnil, že ide o súčasť príprav na príchod zhruba 1700 amerických vojakov z 82. výsadkovej divízie.

„Toto je jasný signál spojeneckej solidarity,“ napísal Blaszczak na sociálnej sieti Twitter a zverejnil fotografie vojakov, ktorí vykladajú vybavenie z amerického transportného lietadla typu C-130 Hercules.

Súkromná spravodajská televízia TVN24 zachytila vykladanie dvoch amerických lietadiel na letisku Rzeszów-Jesionka. Vysielateľ uviedol, že doteraz v krajine pristálo už šesť amerických transportných lietadiel.

Podľa Reuters zatiaľ nie je jasné, kedy presne americkí vojaci prídu a kde budú sídliť. Operačné stredisko poľského ministerstva obrany odkázalo agentúru na americkú armádu, ktorá na žiadosť o poskytnutie dodatočných informácií nereagovala. Americká armáda už má v Poľsku asi 4500 vojakov. Väčšinou sú rozmiestnení na západe krajiny.

Do Nemecka prileteli zo Spojených štátov prví americkí vojaci

V piatok 4. februára to oznámilo velenie americkej armády v Európe (US EUCOM).

„Vojaci z 18. výsadkového zboru dnes prišli do Wiesbadenu,“ uviedol hovorca US EUCOM vo vyhlásení s tým, že americké sily zriadia v Nemecku veliteľstvo na podporu zhruba 1700 výsadkárov, ktorí budú nasadení v Poľsku.

„Toto sú prví z vojakov, ktorí prídu do Európy po oznámení Pentagónu o presune ďalších síl zo Spojených štátov do Európy na podporu našich spojencov v rámci NATO,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že táto misia sa uskutočňuje v rámci podpory krajín NATO vo východnej Európe.

Podľa Pentagónu bude do Rumunska vyslaná letka Stryker s približne 1000 mužmi, ktorá sa momentálne nachádza v nemeckom meste Vilseck, zatiaľ čo približne 1700 príslušníkov ozbrojených síl, najmä z 82. výsadkovej divízie, bude premiestnených zo základne Fort Bragg v Severnej Karolíne do Poľska. Okrem toho by sa malo z Fort Bragg do Nemecka presťahovať ďalších 300 vojakov.

Presuny vojenskej techniky aj cez Slovensko

Podľa oficiálnych informácií sa presun obrovského množstva vojenskej techniky z Nemecka na Slovensko odohrá vo februári. Dokopy by podľa portálu idnes.cz malo byť súčasťou konvoju 1800 amerických vojakov vojakov a 700 kusov rôznej techniky americkej armády.

„Presuny všetkých prúdov konvoja sú plánované vo večerných až skorých ranných hodinách tak, aby sa minimalizoval vplyv na civilnú cestnú premávku. Všetky presuny budú sprevádzané a zabezpečené príslušníkmi Vojenskej polície v spolupráci s Políciou Českej republiky a sú koordinované s dotknutými ministerstvami a samosprávami,“ uviedlo Ministerstvo obrany ČR pre portá idnes.cz.

Práve spomínaný presun americkej vojenskej techniky a obrovského počtu vojakov americkej armády z Nemecka na Slovensko má byť súčasťou plánovaného cvičenia pod názvom Saber Strike 2022, ktoré je súčasťou medzinárodného cvičenia Defender Europe 2022. To bolo schválené vládou v novembri 2021 v rámci plánov vojenských cvičení. Jeho súčasťou je presun amerických jednotiek cez územie Českej republiky z Nemecka na Slovensko.

TASR

By Archa21