Zdravotné sestry v Kyjeve sa starajú o 21 novorodencov na provizórnej klinike BioTexCom v suteréne obytnej budovy. Zamestnanci tvrdia, že nie je jasné, kedy si ich biologickí „rodičia“ budú môcť vyzdvihnúť, keďže teraz nemôžu cestovať na Ukrajinu.

Sú to deti zahraničných párov, ktoré sa narodili ukrajinským náhradným matkám v kyjevskom centre BioTexCom (Centre for Human Reproduction), najväčšej klinike náhradného materstva na svete. Ukrajina je jednou z mála krajín, ktoré ponúkajú služby náhradného materstva cudzincom. Právnici zapojení do tohto biznisu odhadujú, že momentálne sa na Ukrajine nachádza približne 500 tehotných žien, ktoré sú náhradnými matkami pre zahraničných klientov. Mnohým sa blíži termín pôrodu.

Podniku sa na Ukrajine darí najmä vďaka chudobe. Náhradné matky dostanú za vynosenie dieťaťa cca 15 000 dolárov. V krajine, kde je bežná mzda 400 dolárov, je táto čiastka lákavá, hlavne pre chudobné ženy z vidieka. Ukrajina nepovoľuje náhradné materstvo jedine pre páry rovnakého pohlavia alebo pre páry, ktoré si chcú pohlavie dieťaťa vybrať. Klientami sú hlavne páry zo Spojených štátov, Európy, Južnej Ameriky a Číny.

Na web stránke kliniky sa uvádza: „Nie je tajomstvom, že programy náhradného materstva sú takmer všade v Európe zakázané. Darcovstvo vajíčok je povolené len v niekoľkých krajinách, no pomerne často tieto programy ponúkajú nie veľmi výhodné podmienky pre pacientov, ako aj pre darcov. Na Ukrajine sú však všetky tieto programy absolútne legálne. To je dôvod, prečo Európania vyhľadávajú lekársku pomoc mimo svojich domovských krajín.“

Utrpenie detí sa dostalo na titulky novín po celom svete v roku 2020, keď „rodičia“ nemohli cestovať na Ukrajinu kvôli covidovým lockdownom. Odhalené informácie vrhajú ostré svetlo na etiku a rozsah prekvitajúceho komerčného priemyslu s deťmi na Ukrajine. Mykola Kuleba, ukrajinský ombudsman pre deti povedal, že reforma systému, ktorý označil za porušovanie práv detí, nestačí. Podľa neho by sa služby náhradného materstva pre zahraničné páry na Ukrajine mali zakázať. Oficiálne štatistiky neexistujú, no odhaduje sa, že náhradným matkám sa na Ukrajine ročne narodí niekoľko tisíc detí. 

Albert Tochylovský, majiteľ spoločnosti BioTexCom, v rozhovore povedal, že pri zriaďovaní suterénu stál pred ťažkou voľbou, pretože druhou možnosťou bolo previezť asi 40 žien, ktorým sa blíži pôrod. Sľúbil, že sa o bábätká postará. Ak by sa situácia zhoršila, pokúsi sa bábätká evakuovať.

Po zaprášenom schodisku sa schádza do pivnice, ktorá slúži ako úkryt pred ostreľovaním ukrajinského hlavného mesta. „Samozrejme, že nemôžeme opustiť deti,“ povedala opatrovateľka Ludmila Yashenko (51). Jej manžel a dvaja synovia, vojaci ukrajinskej armády na ňu naliehali, aby z Kyjeva odišla. „Chcú, aby som odišla, ale nemôžem opustiť svojich kolegov, svoju prácu, nemôžem opustiť tieto deti,“ povedala.

Deti spia v úhľadne usporiadaných a očíslovaných postieľkach, pravidelne kŕmené z fľašiek s dojčenskou výživou. V kuchyni je sterilizátor na fľaše, v inej miestnosti je prebaľovacia stanica zásobená plienkami. Pani Martynenko má svoje vlastné deti, ale tie sú uväznené v Sumy, meste vzdialenom 200 míľ od hlavného mesta. „Od začiatku konfliktu sme sa nemohli dostať domov,“ povedala. Pani Burkovsa má v evidencii aj tehotné náhradné matky, ktorým sa blíži termín pôrodu, ale sú uväznené neďaleko Kyjeva. Snaží sa, aby boli včas presunuté do pôrodnice na západnej Ukrajine.

A nanny caring for babies born to  surrogate mothers in a nursery in Kyiv, Ukraine. Many parents of such babies are now unable to come to Ukraine because of the war.

Provizórna stanica. Foto: Lynsey Addario.

Svitlana Stetsiuk with one of the babies in the nursery.
Svitlana Stetsiuk s bábätkom na rukách.
In the Kyiv nursery. Ukraine is one of relatively few countries that offer surrogacy services to foreigners.

Útulok vlastní klinika plodnosti BioTexCom v suteréne obytnej budovy.

Olesya, a surrogate mother who is 28 weeks pregnant, in Kyiv on Saturday. About 500 women in Ukraine are believed to be carrying foreign clients’ babies.
Olesya, náhradná matka, ktorá je v 28. týždni tehotenstva v Kyjeve.
Ms. Stetsiuk caring for one of the babies at the Kyiv nursery.
Pani Stetsiuk sa stará o bábätká.
Because of the obstacles created by the war, the citizenship of the newborns born to surrogates is now unclear, as is the question of who their legal guardians are.

Cena balíka náhradného materstva na Ukrajine začína od 25 000 libier, pričom náhradná matka dostane minimálne 10 000 libier. Od budúcich rodičov sa vyžaduje, aby to boli zosobášené heterosexuálne páry a mali dôkaz o diagnóze neplodnosť. Kliniky a agentúry náhradného materstva bežne umiestňujú reklamy a inzeráty na svoje služby do novín, prostriedkov verejnej dopravy alebo do skupín na sociálnych sieťach.

Shulzhynska, matka dvoch detí, ktorá pracovala ako sprievodkyňa v trolejbuse, išla v roku 2013 na kliniku náhradného materstva, pretože zúfalo potrebovala splatiť bankový úver. Bola na mizine, preto jej klinika poslala peniaze, aby si mohla kúpiť cestovný lístok do Kyjeva. Súhlasila, že vynosí dieťa pre taliansky pár, ale do dvoch mesiacov sa ukázalo, že má v bruchu štyri živé embryá. Biologická rodina sa rozhodla ponechať si len jedno, zvyšok jej chirurgicky odstránili. V máji 2014 Shulzhynska porodila dievčatko, ktoré darovala rodičom. Dostala honorár 9 000 eur. 

O sedem mesiacov neskôr prišla do nemocnice so silnými bolesťami žalúdka. Lekári jej diagnostikovali rakovinu krčka maternice. Získať peniaze na operáciu jej trvalo takmer rok. Shulzhynska má podozrenie, že rakovinu spôsobilo jej náhradné materstvo, aj keď o tom neexistuje žiadny dôkaz. Lekári jej plánujú amputovať ľavú nohu, ktorú postihla šíriaca sa rakovina. V roku 2015 Shulzhynska podala sťažnosť na BioTexCom s tvrdením, že jej spôsobili poškodenie zdravia, čo viedlo k trestnému vyšetrovaniu.

Yuriy Kovalchuk, bývalý štátny prokurátor, ktorého úrad dohliadal na sériu trestných vyšetrovaní spoločnosti BioTexCom v rokoch 2018 a 2019, hovorí, že najmenej tri ďalšie ženy podali orgánom činným v trestnom konaní svedectvo o odstránení maternice po náhradnom tehotenstve organizovanom BioTexComom. V roku 2016 bolo začaté aj ďalšie vyšetrovanie ohľadom obvinenia z podvodu a z obchodovania s ľuďmi po tom, čo taliansky pár v roku 2011 zistil, že deti, ktoré si vzali domov, s nimi nie sú geneticky príbuzné. 

Prokurátor Kovalchuk bol odvolaný zo svojho postu, napriek tomu verí, že vyšetrovanie BioTexComu sa nezastavilo. Informoval písomne kanceláriu ombudsmana so svojimi obavami týkajúcimi sa kliniky. Majiteľ spoločnosti BioTexCom Albert Tochilovsky nepopiera, že v roku 2011 došlo počas náhradného materstva k zámene embryí, ktoré viedli k vyšetrovaniu obchodovania s ľuďmi. Chybu vidí v nedostatku skúseností, keďže klinika mala len jeden rok. Povedal: „Nemyslím si, že sme urobili chybu len my. Ak niekto začne kontrolovať DNA, odhalí sa veľa škandálov.“ Informuje aj o minimálne troch prípadoch, kedy rodičia odmietli náhradné deti po tom, ako sa narodili so zdravotnými problémami. Najznámejší z nich je prípad Bridget, dcéry amerického páru, ktorá sa narodila v roku 2016 a dnes žije v detskom domove v Záporoží na východe Ukrajiny.

Albert Tochilovský, majiteľ spoločnosti BioTexCom
Albert Tochilovský, majiteľ spoločnosti BioTexCom. Foto: Sergei Supinsky

Webová stránka spoločnosti inzeruje tie „najlepšie náhradné matky“ a Tochilovský popiera zlé zaobchádzanie so ženami alebo akékoľvek podvody na svojej klinike. Odmieta tvrdenia Shulzhynskej o rakovine ako „nezmysel“ a tvrdí, že firma poskytuje zmluvnú ochranu náhradným matkám.

„U mňa [ženy] o zdravie neprišli, stalo sa to v pôrodniciach. Naša klinika sa zaoberá reprodukčnými technológiami, ostatné zákroky robíme v štátnych nemocniciach. V mnohých prípadoch platíme odškodné. Ak matka príde o maternicu, zaplatíme za to [odškodnenie] podľa zmluvy.“

Náhradné matky sa organizujú na sociálnych sieťach, kde zdieľajú rady a varovania o agentúrach náhradného materstva. Svitlana Sokolová, bývalá náhradná matka a teraz aktivistka mimovládnej organizácie Strength of Mothers, ktorá pomáha náhradným matkám hovorí, že začala dostávať viac sťažností na zlé zaobchádzanie. Časť žien uviedla, že zmluva ich zaväzovala nechať si implantovať embryá do maternici po dobu jedného roka, pokiaľ neotehotnejú. „Prostredníctvom tejto zmluvy sa ženy stali akýmsi majetkom kliniky,“ hovorí.

Napriek tlaku na reguláciu biznisu s náhradným materstvom (v parlamente je niekoľko návrhov zákonov) odborníci a zasvätení pochybujú, že v blízkej dobe dôjde k zásadným právnym zmenám, ktoré obmedzia biznis s bábätkami. Tochilovský hovorí, že ak by sa komerčné náhradné materstvo stalo nezákonným, jeho klinika by sa len preorientovala na darcovstvo embryí. „Budúcnosť sveta je v biotechnológiách a väčšina peňazí pôjde do biotechnológií,“ hovorí Tochilovský, ktorý zo situácie ťaží nemalé peniaze.

Zdroje:

www.nytimes.com 12.3.2022

www.thetimes.co.uk 16.3.2022

www.theguardian.com 15.6.2020

www.abc.net.au 19.8.2019

biotexcom.com stránka spoločnosti

facebook.com/strakata.sova 17.3.2022

twitter.com/Biotexcom 19.11.2021 Inzerát:

By Archa21