Spojené kráľovstvo poskytne Ukrajine viacnásobné odpaľovacie raketové systémy M270, ktoré dokážu zasiahnuť ciele vzdialené až 80 kilometrov. Oznámil to v pondelok britský minister obrany Ben Wallace, informuje agentúra Reuters. 80 km je viac ako dostrel ruských raketometov.

Británia podľa neho prispôsobuje svoje dodávky zbraní Ukrajine v súlade so zmenou ruskej taktiky v krajine. „Tieto vysokovýkonné raketové systémy s viacerými odpaľovacími systémami umožnia našim ukrajinským priateľom lepšie sa izolovať od brutálneho použitia diaľkového delostrelectva, ktoré Putinove sily bez rozdielu použili na ničenie miest,“ povedal Wallace. Prevod systémov M270 je podľa neho dohodnutý so Spojenými štátmi, keďže ich vyrába americká spoločnosť a na prevod na tretiu stranu je potrebný formálny súhlas Washingtonu.

Už skôr samotné Spojené štáty oznámili, že presunú na Ukrajinu viacnásobné odpaľovacie raketové systémy HIMARS. Údajne dokážu zasiahnuť ciele vzdialené až 64 km. Zároveň pri použití určitých druhov munície dokážu zasiahnuť na vzdialenosť až 300 alebo aj 500 km. Washington uviedol, že očakáva, že Ukrajina nebude strieľať na ciele v Rusku.

Ruský prezident Vladimir Putin deň predtým povedal, že ak budú na Ukrajinu doručené rakety dlhého doletu, Rusko začne udierať na tie objekty, na ktoré ešte nezasiahlo. Už skôr ruské ministerstvo obrany hovorilo o úderoch proti „rozhodovacím centrám“.

Diskutuje sa o dodávkach ťažkých zbraní na Ukrajinu a z iných krajín. Nemecko zároveň podľa Der Spiegel s odvolaním sa na zdroje najmä odmieta dodať tanky Ukrajine v obave, že v prípade úspešného rozvoja ukrajinskej protiofenzívy by sa nepriateľské akcie mohli rozšíriť aj na ruské územie. Potom „nemecké tanky budú opäť v Rusku“, čo by sa nemeckým úradom, evidentne v súvislosti so spomienkou na druhú svetovú vojnu, nepáčilo. Spiegel a ďalšie publikácie písali aj o neformálnej dohode medzi krajinami NATO neposielať na Ukrajinu západné tanky nových modelov.

Zdroj: Armádny magazín

By Archa21