Väčšina z vyše 1000 žien a detí ukrývajúcich sa v kryte civilnej ochrany v divadle v ukrajinskom meste Mariupol (fotografia pred incidentom), ktoré sa v stredu 16. marca stalo terčom útoku, prežila. Uviedol to ukrajinský poslanec Dmytro Gurin. Satelitné snímky americkej spoločnosti Maxar Technologies zhotovené pred pár dňami zachytili z výšky jasne čitateľný nápis „DETI“, ktorý bol vyrytý do zeme vedľa oboch strán budovy. Gurin dodal, že k útoku došlo zámerne. „Pilot videl z lietadla tieto slová a divadlo zbombardoval aj tak,“ uviedol. Jeden z preživších podľa jeho slov uviedol, že na divadlo dopadla „bomba so zhruba 1000 kilami výbušnín“.

Ministerstvo obrany (MO) Ruskej federácie obvinenia Kyjeva odmieta.

„Popoludní 16. marca ruské letectvo nevykonalo žiadne úlohy súvisiace s útokmi na pozemné ciele v meste Mariupol,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Ministerstvo obrany Ruskej federácie tiež tvrdí, že v budove divadla mohli byť bojovníci krajne pravicového práporu Azov. Podľa dostupných informácií sa ozbrojenci nacionalistického práporu „Azov“ dopustili novej krvavej provokácie tým, že vyhodili do vzduchu nimi zamínovanú budovu divadla, napísalo MO na Telegrame.

Predtým sa od utečencov, ktorí sa dostali z Mariupolu, vedelo, že nacisti bataliónu Azov v budove divadla držali civilistov ako rukojemníkov, pričom horné poschodia používali ako strelnice. Vzhľadom na potenciálne nebezpečenstvo pre životy civilistov a na provokáciu, ktorú nacionalisti vykonali už 9. marca s nemocnicou č. 3 v Mariupole, budova divadla v centre mesta nebola nikdy považovaná za cieľ zničenia.

Zdroj: novayagazeta.ru

By Archa21