Prezidentka Zuzana Čaputová vracia protiinflačný balíček z dielne ministerstva financií do parlamentu na opätovné prerokovanie. Prezidentka sa rozhodla nevetovať okamžitú pomoc, nesúhlasí však so zmenami, ktoré majú začať platiť od januára budúceho roka. 

„V prípade prelomenia môjho práva veta sa obrátim na Ústavný súd so žiadosťou o posúdenie ústavnosti prijímacieho procesu,“ avizuje prípadný ďalší postup prezidentka.

„Ak by som podpísala takúto zmenu, bolo by to popretím toho, s čím som kandidovala a s čím som bola zvolená,“ povedala Čaputová s tým, že žiada vládu, aby sa do budúcnosti vyhla skrátenému legislatívnemu konaniu.

Prezidentka uznala, že balíček môže hlboko zasiahnuť aj financovanie samospráv. Tie už avizovali, že v prípade podpísania zmien zo strany Čaputovej by zo štrajkovej pohotovosti prešli k ostrému štrajku.

Zuzana Čaputová upozornila, že zákon nevetuje v časti, ktorá sa týka prídavkov na dieťa a daňového bonusu. Túto časť podpísala a začne platiť od 1. júla 2022. Vetovala časti, ktoré majú začať platiť od 1. januára 2023, pretože na tie podľa nej nie je potrebné využiť skrátené legislatívne konanie. Národná rada SR bude potrebovať 76 hlasov poslancov, ak chce prelomiť veto týkajúce sa krúžkovného, zvýšenia daňového bonusu aj rodinných prídavkov. 

Prezidentka vetovala zákon z dielne ministra financií Igora Matoviča, ktorý chce v najbližšom období rozdať vybraným skupinám rodín s deťmi jednorazovú dávku a následne zvýšiť rodinné prídavky a daňový bonus.

Zákon prešiel parlamentom napriek nesúhlasu koaličného partnera zo strany Sloboda a solidarita. Podporila ho ĽSNS a odídenci okolo Tomáša Tarabu. 

Igor Matovič krátko po schválení zákona v Národnej rade SR priznal, že ak by zákon neprešiel v zrýchlenom konaní, pravdepodobne by sa nepodarilo schváliť ho. „Áno, bolo to rýchle, bez zbytočných diskusií… tak trochu bagrom. Pardon. Prečo? Inak by sa to nikdy nepodarilo.“

Parlament schválil protiinflačnú pomoc z dielne ministerstva financií 24. mája. Opatrenia v rámci návrhu zákona o financovaní voľného času dieťaťa zahŕňajú 60 eur mesačne na voľnočasové aktivity detí, zvýšenie sumy daňového bonusu a prídavku na dieťa. Zákon podporilo 83 zo 131 prítomných poslancov. Celkovo zaťaží rozpočet sumou 1,2 miliardy eur ročne. 

By Archa21