Posledné čísla o cenách nehnuteľností na bývanie prekvapili aj odborníkov. Vlaňajší posledný štvrťrok priniesol až vyše 22-percentný nárast. A to iba za jeden rok. Ak sa k tomu priráta zdražovanie prakticky všetkého, platy nemajú šancu stíhať týmto skokom. Niet divu, že mladí ľudia, mladé rodiny a záujemcovia o nové bývanie majú hlavu v smútku.

Nevykompenzujú to ani lacné hypotéky. Konštatujú to už aj analytici Národnej banky Slovenska. „Index dostupnosti bývania znázorňuje pokračujúci trend zhoršovania dostupnosti bývania, a to aj napriek priaznivému mzdovému vývoju. Rast cien nehnuteľností je v poslednej dobe vyšší ako rast príjmu, čím sa oslabuje vplyv nízkych úrokových sadzieb,“ informujú ekonómovia v poslednej správe o ekonomickom vývoji.

Cena v poslednom štvrťroku vlaňajška za jeden štvorcový meter vystúpila na 2 262 eur. Posledný údaj o priemernej mzde z tretieho kvartálu vlaňajška je 1 170 eur. Zjednodušene to znamená, že na jeden štvorcový meter treba 1,91 priemerného platu. Na sto metrov štvorcových je tak potrebné odpracovať približne 191 priemerných platov. Pred rokom na to stačilo „iba“ 149 výplat, pred tromi rokmi 136 mesačných platov. Pred piatimi rokmi na rovnakú výmeru stačilo 134 mesačných platov.

Situáciu záujemcom o nové bývanie môže sťažiť aj situácia v teréne. Nových bytov je málo, a tak sú predávajúci vo výhode. Dokonca na mieste obhliadky realitní makléri vyjednávajú o vyššej cene bytu či domu. Takzvaná licitácia dnes už nie je ničím výnimočná. Záujemca príde na obhliadku a zistí, že ak chce byt získať, musí niečo prihodiť, pretože na tú istú nehnuteľnosť čakajú v rade aj ďalší.

Foto: NBS

Zdroj

By Archa21