Konflikt na Ukrajine vyhnal cenu pšenice na 14-ročné maximum. Rusko je najväčším vývozcom pšenice na svete. Medzi hlavných exportérov tejto obilniny patrí aj Ukrajina. Podiel vyvezenej pšenice z oboch krajín dohromady zodpovedá približne štvrtine svetového objemu. 

Cena pšenice na chicagskej burze v pondelok vzrástla o 7% na 13,65 dolárov za bušel, čo je stará miera zodpovedajúca zhruba 35 litrom. Tento rok sa cena zvýšila o dve tretiny, už v piatok si pšenica pripísala rekordný týždenný zisk 41%. To predstavuje nárast až o 77% v tomto roku.

Obchod s ruskou pšenicou je ochromený západnými sankciami, v dôsledku ktorých stúpli náklady na poistenie ich prepravy. Došlo tiež k uzavretiu ukrajinských prístavov, odkiaľ sa pšenica rozváža do ostatných krajín a to spôsobilo aj vážne narušenie logistiky. 

Svetovým najväčším odberateľom ruskej a ukrajinskej pšenice je Egypt, pre ktorý dva štáty zabezpečujú 86 percent pšenice. Egypt však už teraz naráža na problém s cenou chleba. Vlády na celom svete podnikajú kroky na ochranu zásob potravín. Srbsko začne obmedzovať export pšenice a Maďarsko obilia. Argentína, Turecko a Indonézia tiež pristúpili k zvýšeniu kontroly nad miestnymi produktmi. Čína, najväčší dovozca kukurice a sóje a jeden z najväčších nákupcov pšenice, sa tiež snaží zabezpečiť si základné dodávky.

Rusko a Ukrajina sú tiež významnými dodávateľmi kukurice, jačmeňa a slnečnicového oleja. Ceny kukurice dosiahli najvyššiu úroveň od roku 2012, zatiaľ čo sójový olej a palmový olej lámu rekordy.

Čína, najväčší svetový dovozca kukurice a sójových bôbov a jeden z najväčších nákupcov pšenice, sa medzitým snaží zabezpečiť si základné zásoby na svetových trhoch, čím tlačí ich ceny ešte vyššie.

Ceny chleba a pečiva môžu vystreliť výrazne vyššie

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov upozorňuje, že výrobné náklady na produkciu pečiva rastú tak extrémne, že odbytové ceny svojich výrobkov zo začiatku roka nedokážu udržať. Pravdepodobne sa chystá veľká vlna zdražovania v tomto odvetví, keďže nárast cien pšenice a energií je skokovitý. Zväz sa sťažuje aj na malú podporu od štátu počas koronakrízy.

 „To, čoho sme sa obávali, sa v týchto dňoch stáva realitou. Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou zvyšuje výrobné náklady chleba, pečiva, koláčov či cestovín tak extrémne, že súčasné odbytové ceny nie je možné udržať viac ako mesiac,“ uviedol predseda predstavenstva zväzu.

Zdroj

By Archa21