Česko doposiaľ poslalo na Ukrajinu guľomety, útočné pušky, samopaly a náboje do týchto zbraní, ako aj protilietadlové strely. Ukrajincom česká vláda poskytla i bližšie nešpecifikovaný vojenský materiál a tiež zdravotnícku pomoc.

Česko poskytne Ukrajine ďalší vojenský materiál v hodnote minimálne 725 miliónov korún, čo je v prepočte 29 miliónov eur. V diskusnej relácii Českej televízie to v nedeľu 13. marca povedala ministerka obrany ČR Jana Černochová.

Slovensko pošle zbrane a strelivo za viac ako dva milióny eur

Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote 2.155.052,70 eura. Vláda o tom rozhodla na mimoriadnom online rokovaní v nedeľu (13.3.2022) večer. Slovensko pristupuje k darovaniu v nadväznosti na požiadavky ukrajinskej strany.

„Ministerstvo obrany SR využije možnosti refundácie niektorých výdavkov súvisiacich s darovaním vojenského materiálu na úrovni EÚ (Európsky mierový nástroj) a na základe bilaterálnych dohôd,“ uvádza sa v predloženom materiáli.

Vláda odsúhlasila tento týždeň dodávku vojenského materiálu pre Ukrajinu už druhýkrát, na stredajšom riadnom zasadnutí schválil kabinet dar v hodnote 9,99 milióna eur.

Komentár Anny Belousovovej

Dve tlačové správy dneška:

– Svitá na mier? Ruská aj ukrajinská strana si pochvaľujú, že spoločné rokovania sa zlepšili!

– Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál za viac ako dva milióny eur. Rozhodla o tom vláda na mimoriadnom rokovaní.

Chcem sa opýtať vlády SR:

To ste naozaj takí tupí, že nesledujete vývoj, alebo je vám ľúto, že svitá na mier a chcete liať benzín do ohňa? Veď vy už nie ste len škodná pre občanov Slovenska. Vy už ohrozujete celý svet !

Kto z vás hrdinov tam tie zbrane povezie? Heger? Naď? Kollár? Sulík? Alebo Matovič so Šeligom?
Rusko upozornilo, že každá kolóna, ktorá vezie vojenský materiál, bude po prechode na územie Ukrajiny zlikvidovaná!

Polícia a právni odborníci z okolia pani prezidentky, budíček!
Paragraf o podpore vojny, ktorým sa vyhrážali mne, by mal byť teraz použitý proti vláde SR, ktorá v čase, keď sa rokovania strán konfliktu začínajú zlepšovať, dovozom zbraní podporuje eskaláciu vojnového násilia, napísala na sociálnej sieti Anna Belousovová.

TASR

By Archa21