Senátori po celodennej diskusii neschválili vládnu novelu pandemického zákona, ktorú v hornej komore hájil minister zdravotníctva Vlastimil Válek (foto). Podľa niektorých z nich je časť predlohy v rozpore s Ústavou. Snemovňa má možnosť veto Senátu prehlasovať, podpis novely v doterajšom znení už prisľúbil prezident Miloš Zeman, píšu Novinky.

Za zamietnutie novely hlasovalo 32 z prítomných 61 senátorov. Proti zdvihlo ruku 22 z nich (hlasovanie tu). Predtým senátori hlasovali o schválení, ktoré ale neprešlo o jeden jediný hlas, keď na podporu predlohy hlasovalo 30 z 61 prítomných zákonodarcov. Tlač sa tak vráti späť na prerokovanie späť poslancom, ktorí by o predlohe mohli znovu hlasovať budúci týždeň.

„Budem hlasovať za zamietnutie, pretože podľa môjho názoru nič iné, ak chcem dodržať svoj sľub senátora, ani nemôžem. Sľubujem, že budem zachovávať Ústavu a zákony, a to by som nezachoval, keby som toto schvaľoval,“ vyhlásil v rozprave podpredseda senátneho ústavno-právneho výboru Michael Canov.

Video:

By Archa21