Predseda vlády SR Eduard Heger sa rozhodol necestovať na Ukrajinu po tom, ako mu to neodporučili bezpečnostné zložky Slovenska. V tejto súvislosti ho preto mrzí, ak to niektorých ľudí sklamalo. Heger to povedal po dnešnom rokovaní vlády s tým, že ak by dostal opätovne takúto ponuku, zrejme by ju viac prehodnotil.

Trojica premiérov vycestovala do Kyjeva podporiť ukrajinského prezidenta v boji proti Rusku. Slovenský premiér sa k nim nepridal a na dôležitej schôdzke chýbal, hoci s Ukrajinou priamo susedíme. Kaczyňski chce vyslať na Ukrajinu mierovú misiu NATO, čo by viedlo k priamej konfrontácii s Ruskom.

O plánovanej ceste do Kyjeva hovoril šéfovi Európskej rady Charlesovi Michelovi poľský premiér Mateusz Morawiecki už minulý týždeň na samite vo Versailles. Nebola to oficiálna návšteva EÚ, ale iniciatíva stredoeurópskych štátov. Únia varovala, že cesta je riskantná a premiérom hrozia bezpečnostné riziká. Aj preto išli premiéri vlakom, nie lietadlom. O ceste informovali aj OSN.

Predstavitelia Poľska, Česka a Slovinska napriek tomu do Kyjeva išli. Slovenský premiér Eduard Heger nešiel, keďže mu to „bezpečnostné zložky vyslovene neodporúčali“.

„Práve tu, vo vojnou zničenom Kyjeve, sa tvoria dejiny. Práve tu bojuje sloboda proti svetu tyranie. Práve tu visí budúcnosť nás všetkých na vlásku. Európska únia podporuje Ukrajinu, ktorá sa môže spoľahnúť na pomoc svojich priateľov – tento odkaz sme dnes priniesli do Kyjeva,“ napísal na Twitteri predseda poľskej vlády Morawieczki.

Na návšteve bol aj český premiér Peter Fiala a slovinský premiér Janez Janšo. Stretli sa s ukrajinským prezidentom Zelenským a premiérom Ukrajiny Denysom Šmyhalom.

By Archa21