Neoznačené bezpilotné lietadlo (UAV) pristálo na rumunskom vidieku, asi 100 km od hraníc s Ukrajinou.

Dron bez označenia objavil farmár na severe Rumunska neďaleko ukrajinských hraníc. Predstavitelia členskej krajiny NATO teraz vyšetrujú incident, ktorý nasledoval po minulotýždňovej havárii dronu v neďalekom Chorvátsku. Ten údajne niesol 120-kilogramovú bombu.

Polícia a prokurátori prišli v pondelok 14. marca do okresu Bistrita-Nasaud v Transylvánii po tom, čo dedinčan našiel lietadlo na poli neďaleko jeho domu, informovali miestne médiá. 

Zatiaľ nebol zistený pôvod lietadla a nebol identifikovaný ani jeho vlastník,“ citovala agentúra AP prokuratúru v neďalekom meste Kluž. „Prebieha vyšetrovanie s cieľom určiť okolnosti, za ktorých lietadlo letelo, a identifikovať pilota lietadla.“

Dron bol neskôr údajne identifikovaný niektorými médiami ako Orlan-10, bezpilotné vzdušné vozidlo (UAV) ruskej výroby. 

Bistrita-Nasaud sa nachádza na južnej strane Karpát, asi 100 kilometrov od rumunskej hranice so západnou Ukrajinou, nie je to v blízkosti bojovej zóny. Nie je jasné, odkiaľ dron pochádza alebo ako sa mohol vyhnúť protivzdušnej obrane Rumunska, kľúčového člena NATO v juhovýchodnej Európe.

Ide o druhý objav za necelý týždeň, čo sa dron dostal cez vzdušný priestor NATO. Minulý štvrtok preletel starý UAV zo smeru z Ukrajiny nad Rumunsko a Maďarsko, pokiaľ sa zrútil v chorvátskom hlavnom meste Záhreb.

NATO uviedlo, že sledovalo Tu-141 celé hodiny, no nepokúsilo sa ho zostreliť. Chorvátsky prezident Zoran Milanovič v pondelok 14. marca povedal, že jeho vláda je „pevným a lojálnym“ spojencom NATO, no v konečnom dôsledku sa musí spoliehať na vlastnú protivzdušnú obranu.

Chorvátsky minister obrany Mario Banožić v nedeľu 13. marca uviedol že dron narazil do mäkkej pôdy, preto explodoval pod zemou. V kráteri sa našli úlomky leteckej bomby a stopy trhaviny, čím naznačil, že dron neplnil prieskumnú funkciu. 

Zdroj: rt.com

By Archa21