Trend uverejnil závažné informácie. Doktorka Angelique Coetzeeová, ktorá objavila variant omikron, tvrdí, že na ňu európske vlády vyvíjali tlak, aby neprezradila, že má len mierny priebeh. Vyplynulo to z jej rozhovoru pre nemecký portál Welt.

„Bolo mi povedané, aby som verejne nevyhlásila, že je to len mierne ochorenie. Požiadali ma, aby som sa takých vyhlásení zdržala, a aby som povedala, že ide o závažné ochorenie,“ reagovala doktorka na otázku, či hovorí pravdu.

Objasnila, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je mierny priebeh ochorenia covid-19 vymedzený ako stav, keď pacienti môžu byť liečení doma a nevyžaduje sa ani kyslík ani hospitalizácia. Vážny priebeh je taký, pri ktorom môžeme vidieť akútne infekcie pľúc: pacienti potrebujú kyslík a možno dokonca aj dýchací prístroj, dodala A. Coetzeeová.

Dodala, že takýto vážny priebeh sme zaznamenali pri variante delta, no nie pri variante omikron, píše Welt.

Podľa jej slov bola zo zatajovania unavená a tak sa jedného času vyjadrila, že „v Južnej Afrike je to mierne ochorenie a v Európe veľmi závažné“ a dodala, že „to je to, čo chceli vaši politici počuť“.

Coetzee tvrdí, že juhoafrické orgány na ňu tlak nevyvíjali, no miesto toho ju kritizovali vedci zo Spojeného kráľovstva a Holandska, píše Trend.

Zdroj

By Archa21