Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) v stredu (26. 1.) po rokovaní vlády vyhlásil, že zníženie DPH na niektoré potraviny by znamenalo výpadok pre štátny rozpočet vo výške 150 až 200 miliónov ročne. Výbor Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie sa v utorok uzniesol na úprave výšky DPH na niektoré potraviny na úroveň piatich percent.

„Veľmi rád, by som zrušil celú DPH na Slovensku, každý by bol rád. Na druhej strane DPH je kľúčová daň z pohľadu verejných financií,“ uviedol Matovič.

Šéf rezortu financií upozorňuje, že nevie, odkiaľ chcú navrhovatelia na zníženie DPH na niektoré potraviny vziať peniaze. „Čakáme na návrh, komu zobrať tie peniaze. Či teda pán (Jaroslav) Karahuta (Sme rodina, predseda Výboru NR SR pre poľnohospodárstvo a životné prostredie) chce zobrať zdravotníkom alebo záchranárom, učiteľom alebo deťom v škôlkach. My sme pripravení počúvať, „kde chce rozdávať“, zároveň musí prísť s návrhom, „komu zobrať“, povedal.

Minister financií pripomenul, že DPH je kľúčová daň pre verejné financie. „Vyberáme cez DPH 7,5 miliardy eur. Aby sme si to predstavili, do zdravotníctva dávame 5,5 miliardy eur,“ poznamenal. Je to teda podľa neho mimoriadne dôležitý zdroj financií pre chod štátu. „Ak nechceme byť bohapustí populisti, musíme sa správať voči verejným financiám zodpovedne,“ podčiarkol.

„Spracovávame analýzu, v číslach, s dopadom na štátny rozpočet. Musíme ju ešte verifikovať s Inštitútom finančnej politiky. Skúmame ďalšie možnosti, lebo ak by sme chceli zaťažiť štátny rozpočet výpadkom, tak by sme museli povedať, odkiaľ by sme (chýbajúce) peniaze zobrali. Žiaden rezort sa nebude hlásiť, že nám poskytne zdroje. Takže hľadáme iné možnosti, ako kompenzovať hlavne slovenských potravinárov, najmä cez kompenzáciu energií alebo ceny práce,“ informoval k téme DPH na potraviny agrominister Samuel Vlčan (nominant OĽANO).

Podľa svojich slov by bol najradšej, aby na slovenské potraviny bola čo najnižšia DPH, aby sa na Slovensku predávalo 90 % slovenských potravín a aby Poliaci a Maďari chodili kupovať potraviny na Slovensko. „My diskusiu budeme na vláde viesť. Snažíme sa hlavne o také riešenie, ktoré pomôže slovenským potravinárom, pretože sú najviac ohrození. Ak sa v Poľsku zavedie nulová DPH na potraviny, tak poľskí výrobcovia budú (na trhu) vo výhode,“ povedal.

TK: Igor Matovič, 26.1.2022

By Archa21