Eduard Chmelár poriadne z ostra: „TÝMTO bola prezidentka Zuzana Čaputová vždy posadnutá“ odniesol si to aj premiér Eduard Heger.

Video ReporterOnlineSK:

Premiér Eduard Heger dnes v utečeneckom tábore na východe Slovenska povedal toto: „Ani v druhej svetovej vojne sme nezažili, aby boli bombardované nemocnice, aby boli obkľúčené mestá, aby boli odpojené od elektriny, aby boli zabíjaní civilisti.“

Viete, napriek všetkým zločinom ruskej armády na Ukrajine – ak toto niekto povie, tak má buď katastrofálnu historickú pamäť alebo šíri tú najohavnejšiu propagandu, akej je civilizovaný človek schopný. Neviem, či má zmysel pripomínať mu blokádu Leningradu, milióny mŕtvych v koncentračných táboroch, masové popravy civilistov, vypaľovanie a vyvražďovanie obcí – aj tu na Slovensku – aby bol schopný pochopiť, že to prirovnanie je absolútne nemiestne. Neviem, či náročky nespomenul beštiálne správanie americkej armády vo Vietname, masaker v My Lai, kde zavraždili 500 neozbrojených vietnamských civilistov, hlavne žien a detí. Neviem, či už zabudol na bombardovanie srbských, irackých a sýrskych nemocníc, na masaker vo Fallúdži, na hrôzostrašné vojnové zločiny na civilistoch v Iraku a Pakistane, ktoré zdokumentoval server Wikileaks (a jeho zakladateľ za toto odhalenie doteraz sedí vo väzení). Ale musím mu pripomenúť, že ešte aj v porovnaní s Georgom Bushom, ktorý má na svedomí milión mŕtvych, vyzerá medzi masovými vrahmi Vladimír Putin ako amatér.

Niektorí čitatelia mi vyčítajú, že sa málo venujem trpiacemu ukrajinskému ľudu. Ale ja som ruskú agresiu voči Ukrajine odsúdil na sociálnych sieťach i v médiách 7 (slovom sedem) krát. Nech všetci, ktorí spôsobili túto strašnú vojnu, zhoria v pekle a rovnako si želám, aby boli postavení pred medzinárodný tribunál za vojnové zločiny. Ale v tejto psychotickej atmosfére sa nebudem prispôsobovať vynucovaniu nejakých postojov, ktoré nemá nijaký iný cieľ ako umlčať kritikov. Žijeme v šialených časoch, keď sa obnovila cenzúra a spustil sa bezprecedentný hon na čarodejnice. Partner predsedníčky Progresívneho Slovenska a zamestnanec ministerstva vnútra Daniel Milo včera vrieskal z tribúny, že sme vo vojne, vyhrážal sa a vyzýval ľudí k udavačstvu. Za tejto situácie, keď k nám prúdia brutálne jednostranné informácie, nebudem prispievať k všeobecnej hystérii. Vždy ma zaujímali témy, o ktorých sa na Slovensku nehovorí, ktoré sa z médií hlavného prúdu nedozviete, ktoré vám chcú z rôznych dôvodov zatajiť. Ak nebudeme rozlišovať medzi odkrývaním pravdy a šírením lži, medzi omylom a klamstvom, medzi odhaľovaním súvislostí a propagandou, ak budú ľudia ako Daniel Milo robiť verejnoprávnej televízii alibi, že nemusia pozývať do relácií rôznorodých hostí, potom sa nemáme právo nazývať slobodnou a demokratickou krajinou. V čom má spočívať tá demokracia? V tom, že kritikom zavriete ústa a pochvaľujete si, aký konsenzus panuje v týchto otázkach? Správate sa ako tí najväčší lotri z minulého režimu a dovoľte mi povedať, že ako historik to viem posúdiť.

Ešte nedávno sa prezidentka ohradzovala proti pohonu na ľudí (keď sa to týkalo jej) a falošne volala po odstránení nenávisti a dialógu. Médiá jej volanie vypočuli tak, že „vyčistili“ svoj obsah od opozičných názorov a začali prezentovať akúsi sterilnú jednotu charakteristickú pre totalitárne režimy. Keď jeden oligarchický synáčik, Michal Trnka z Esetu, zostavil absolútne svojvoľným spôsobom zoznam „nepriateľov štátu“ a nielen mainstreamoví novinári, ale aj štátne organizácie začali s týmto subjektívnym osočovaním narábať ako s objektívnym faktom, kritizovali to dva konzervatívne denníky Štandard a Postoj, voči môjmu zaradeniu do tohto pamfletu protestoval bývalý riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev a podpredseda Smeru-SD Ladislav Kamenický sa v dnešných Sobotných dialógoch ohradil voči tomu, že je tam moje meno s tým, že „Eduard Chmelár je najväčší pacifista“. Ale nikto – prezidentkou počnúc a jej pseudoliberálnou suitou končiac – neprotestoval proti tomuto verejnému lynču, ktorý nadobudol obzvlášť ohavné rozmery v televízii JOJ. Naopak, ak bývalá premiérka Iveta Radičová celkom vážne tvrdí, že „Gerulata Technologies odhalila najväčších vojnových štváčov“ a vyzýva NBÚ, nemôžem si ju viac vážiť ani ako človeka, ani ju rešpektovať ako dekanku fakulty, ktorá by mala študentov vychovávať k úcte k slobode prejavu.

Ja viem, to by sa im teraz tak páčilo, keby sme mlčali. No práve teraz nebudem, lebo Slovensko sa rúti do priepasti. Opäť sa pýtam, koho záujmy zastáva Zuzana Čaputová, keď kľúčové európske štáty chápu, že odpojiť sa od ruského plynu a ropy by bola ekonomická samovražda a odmietajú to, prezidentka Slovenskej republiky takmer doslovne opakuje stanovisko ministerstva zahraničných vecí USA, že „Európa potrebuje čo najskôr znížiť svoju závislosť na ruskom plyne a rope“. Znova sa pripomeňme: Európska únia je závislá na ruských energiách niečo cez 40 percent, ale Slovensko 90 % (čo sa týka plynu) a až 100 % (čo sa týka ropy). Nemusíte byť ani ekonómovia, ani energetickí experti, aby ste vedeli, že odstrihnúť sa energeticky od Ruska je čisté šialenstvo. Tí ochranári, ktorí tvrdia, že nám to umožní nahradiť fosílne palivá alternatívnymi zdrojmi energie, sú buď užitoční idioti alebo lobisti amerických energetických záujmov. Táto vojna je vojnou o to, kto bude dovážať fosílne palivá do Európy. Fosílny priemysel si z tejto situácie mädlí ruky, im mier nikdy nevyhovoval, a to najmä z toho dôvodu, že v mierovom období cena ich produktov klesá. Riešenie klimatickej zmeny je tým pádom v nedohľadne, čo ešte viac zhorší presun zdrojov na zvyšovanie zbrojenia.

Zuzana Čaputová bola vždy posadnutá zbrojením. Bola to jediná položka, ktorú vo svojej poslednej správe o stave Slovenskej republiky navrhovala zvýšiť, a to v čase, keď pápež František, na ktorého sa tak často pokrytecky odvoláva, dôrazne a zvýšeným hlasom žiadal odzbrojenie. Ak sa dnes angažuje vo vyzbrojovaní Ukrajiny, ak tvrdí, že mier zabezpečia iba dodávky zbraní a demilitarizácia nie je v záujme Slovenska, je to také farizejstvo, až sa mi chce z toho vracať. Najvyšším záujmom Slovenska je okamžité zastavenie krviprelievania. Čím dlhšie bude trvať táto nezmyselná vojna, tým viac bude obetí, ale hlavne – tým väčšia je hrozba rozpadu Ukrajiny so všetkými ďalekosiahlymi medzinárodnými následkami, vrátane možného konca platnosti Trianonskej zmluvy a ohrozenia územnej celistvosti Slovenskej republiky. Nenaleťte na tie infantilné prirovnania k Povstaniu a boju s Hitlerom – tento konflikt sa nedá vyriešiť vojensky. Predlžovanie vojny vyhovuje iba Spojeným štátom a Zuzana Čaputová opäť koná v súlade so záujmami Washingtonu, nie v súlade so snahami Francúzska, Nemecka a iných európskych spojencov o dosiahnutie mieru. Je to také priehľadné, až je to nechutné. Tým skôr, ak chce táto vládna garnitúra spolupracovať s jedným z najkrvavejších režimov sveta, Saudskou Arábiou, ktorá len dnes popravila 81 ľudí…

Viem, je to mimoriadne ťažká a tragická situácia, lebo momentálne sú len zlé riešenia a katastrofálne. Ale o to viac dnes treba stáť za skutočnými záujmami ukrajinského ľudu, nie za záujmami veľmocí. To, čo im môže pomôcť Európa dosiahnuť diplomatickým tlakom na Putina, je práve sloboda, nezávislosť a územná celistvosť. Víťazstvo nad jadrovou mocnosťou je však chiméra. A ak tu budú prevládať hysterické výkriky fanatikov namiesto triezvych úvah a racionálneho posúdenia situácie, Ukrajine skôr ublížime, lebo toto je boj, v ktorom môže stratiť úplne všetko.

Doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD. – FB

By Archa21