PZP bude povinné pre silné kolobežky s maximálnou rýchlosťou nad 25 km/h a všetky samohybné stroje na štýl segwayov. Vzťahovať sa bude aj na kolobežky s maximálnou rýchlosťou nad 14 km/h, ak ich hmotnosť prekročí 25 kg, napísal pre denník Pravda Martin Domček.

Elektrokolobežky budú od roku 2024 potrebovať PZP. Nie však všetky.

Aktuálne viacerými slovenskými médiami prebehla správa o pripravovanom povinnom poistení (PZP) pre elektrokolobežky. Pripomeňme stručne, čo je podstatou. Európskej komisii ide o to, aby sa obete nehôd spôsobených kolobežkármi dočkali v každom prípade nejakej finančnej kompenzácie, preto bude pre takéto stroje zavedené povinné poistenie, kryjúce škody, spôsobené druhej strane, teda vlastne klasické PZP.

Otázkou však bolo, na koho by sa malo vzťahovať. Pôvodný návrh Európskej komisie bol pomerne nekompromisný a vzťahoval sa prakticky na všetko, čo môže po cestách jazdiť s využitím nejakého druhu motorizovaného pohonu, teda napríklad aj na elektrické bicykle alebo malé záhradné traktory.

Revidovaná smernica bola Európskym parlamentom schválená koncom októbra minulého roku. Lobistické tlaky medzičasom zafungovali, takže takéto povinné poistenie by sa malo zaviesť pre „ťažké a rýchle“ kolobežky a samohybné stroje na štýl segwayov, elektrobicykle boli z tejto povinnosti vyňaté. „Rýchle“ pritom znamená elektrické kolobežky s maximálnou rýchlosťou nad 25 km/h alebo s maximálnou rýchlosťou nad 14 km/h v prípade, ak ich hmotnosť presiahne 25 kg.

Tie budú musieť byť po schválení smernice povinne poistené, na elektrobicykle a záhradnú technika sa táto povinnosť nevzťahuje.

To však neznamená, že jednotlivé členské štáty EÚ nebudú môcť ísť nad jej rámec a požadovať v rámci jej zavedenia do vlastnej legislatívny aj povinné poistenie elektrobicyklov. Touto cestou idú napríklad Nemci alebo Francúzi. Členské štáty môžu vylúčiť z povinnosti mať uzatvorené PZP množstvo iných „necestných“ vozidiel, ako sú záhradné traktory, golfové vozíky alebo vysokozdvižné vozíky.

Schválenú smernicu ešte musí potvrdiť Európska rada. Následne budú mať všetky štáty približne dva roky na to, aby ju zaviedli do vlastnej lokálnej legislatívy. Platiť by mala začať od januára 2024.

Zdroj: Pravda.sk

By Archa21