Zaplatí zaň rekordných 44 miliárd dolárov. Sľubuje miesto, kde sa môže diskutovať o témach, ktoré ovplyvňujú budúcnosť ľudstva.

“Twitter má obrovský potenciál, ktorý dokážem odomknúť,” uviedol pred týždňom Musk po tom, čo sa začiatkom apríla stal najväčším individuálnym akcionárom sociálnej siete s 9,2-percentným podielom.

Oznámil, že ju chce kompletne prevziať a z verejne obchodovateľnej urobiť súkromnú spoločnosť. Jeho ambície sa začali napĺňať, keď rada riaditeľov v pondelok oznámila, že prijala ponuku na prevzatie firmy v hodnote 44 miliárd dolárov. Musk za jednu akciu Twitteru zaplatí 54,2 dolárov. Len v polovici marca mali akcie sotva hodnotu 35 dolárov.

Jeho prvotným zámerom je spraviť z Twitteru otvorenejšiu platformu, ktorá si bude zakladať na názorovej pluralite. Dosiahnuť to chce uvoľnením pomerne prísnych pravidiel týkajúcich sa zverejňovaného obsahu, ako aj odstránením falošných účtov.

“Sloboda prejavu je základom fungujúcej demokracie a Twitter je virtuálnym miestom, kde sa diskutuje o témach, ktoré ovplyvňujú budúcnosť ľudstva,” uviedol Musk. Predseda predstavenstva Twitteru, Bret Taylor, na margo ponuky oznámil, že je najlepším možným východiskom pre akcionárov Twitteru.

Sociálnu sieť plánuje obohatiť o nové funkcie a viac ju otvoriť pre technologických nadšencov. Sprístupnením algoritmov v rámci otvoreného kódu (ang. open source) chce tiež prispieť k zvýšeniu dôvery a transparentnosti medzi používateľmi a vývojármi.

Očakáva, že sa mu podarí poraziť spamových robotov a zjednodušiť overovanie identity legitímnych používateľov.

Fanúšikov zaujíma, či Musk po zmene stratégie opätovne umožní návrat Donalda Trumpa na Twitter, ktorý jeho účet pred viac než rokom zablokoval.

By Archa21