Európska únia (EÚ) v pondelok 21. marca schválila Strategický kompas – spoločnú obrannú stratégiu bloku a vytvorenie vojenskej sily EÚ v počte 5000 vojakov, ktorá bude schopná nasadenia do boja. Hoci ide o prvý historický krok bloku, je podstatne skromnejší ako armáda EÚ, navrhnutá francúzskym Emmanuelom Macronom.

Európska únia práve schválila Strategický kompas,“ oznámil lotyšský FM Edgars Rinkēvičs po stretnutí európskych ministrov obrany a zahraničných vecí v Bruseli. Plán poskytuje „potrebný súbor nástrojov na to, aby sa EÚ stala skutočným geopolitickým obranným a bezpečnostným hráčom spolu s NATO,“ povedal, a je len „začiatkom cesty“ za vojenskou budúcnosťou bloku. 

Samotný plán existuje od roku 2020, keď ho navrhla Európska rada. Vtedy ju kritizovali východoeurópske krajiny, ktoré sa pri svojich obranných potrebách radšej spoliehali na NATO a jeho americké sily, a komentátori v neutrálnom Írsku, ktorí hľadali záruky, že blok bude vykonávať iba mierové misie a že OSN mať ústrednú úlohu pri rozhodovaní.

Vypuknutie konfliktu na Ukrajine však urýchlilo prijatie plánu. Strategický kompas je vo svojej súčasnej podobe zameraný na zlepšenie spolupráce medzi existujúcimi európskymi armádami, posilnenie spolupráce s NATO, konsolidáciu spôsobilostí kybernetickej obrany a uľahčenie spoločných investícií do výskumu a vývoja. 

Uľahčuje vytvorenie jednotiek „rýchleho nasadenia“, v počte 5000 členov, čo predstavuje prvý krok, ktorý blok urobil smerom k vytvoreniu spoločnej armády. Tento krok smerom k militarizácii prichádza necelý mesiac po tom, čo Európska komisia oznámila, že Ukrajine dodá zbrane a muníciu v hodnote 450 miliónov eur (497 miliónov dolárov).

Strategické zložky EÚ identifikovali ako dôvody na vypracovanie plánu „regionálnu nestabilitu, konflikt, nestabilitu štátu, medzištátne napätie, vonkajšie vplyvy [a] destabilizujúci vplyv neštátnych aktérov“ , čo naznačuje, že blok môže v určitom bode a do určitej miery zasahovať do budúcich konfliktov podobných tomu na Ukrajine. 

Pre úniu by to bol bezprecedentný krok, ale Strategický kompas stále zaostáva za zjednotenou armádou, ktorú niektorí lídri podporujú. Macron je už dlho zástancom vytvorenia armády EÚ a zníženia závislosti bloku od NATO, aliancie, ktorú v roku 2019 nazval „mozgovo mŕtvou“.

Macron začiatkom tohto mesiaca obnovil svoj tlak na vytvorenie bojových síl EÚ nezávislých od NATO, pričom uviedol, že konflikt na Ukrajine „zmenil éru“ pre Európsku úniu. Východoeurópania sú však stále spokojní so spoliehaním sa na NATO pre svoje obranné potreby, pričom poľský vicepremiér Piotr Glinski v sobotu pre The Telegraph povedal, že EÚ nie je pripravená na konflikt a že Macronove komentáre riskujú „destabilizáciu Európy“.

Zdroj: www.rt.com

By Archa21