Európsky parlament (EP) prijal vo štvrtok 7. apríla uznesenie, ktoré plénum odsúhlasilo pomerom hlasov 513 (za): 22 (proti): 19 (zdržalo sa hlasovania). Poslanci v ňom vyzvali na prijatie ďalších sankcií proti Rusku, vrátane okamžitého úplného embarga na dovoz ropy, uhlia, jadrového paliva a zemného plynu z Ruska.

Požadujú tiež predloženie plánu na zaistenie bezpečnosti dodávok energie do Európskej únie (EÚ) a stratégiu uvoľňovania sankcií v prípade, že Rusko úplne stiahne svoje vojská z územia Ukrajiny.

Parlament vyzval vedúcich predstaviteľov EÚ, aby sa zasadili za vylúčenie Ruska zo skupiny G20 a ďalších multilaterálnych organizácií spolupráce, ako sú Rada OSN pre ľudské práva, Interpol, Svetová obchodná organizácia či UNESCO.

V snahe zvýšiť účinnosť existujúcich sankcií EP vyzval na vylúčenie bánk Ruskej federácie zo systému SWIFT, na zákaz vstupu pre plavidlá spojené s Ruskom do teritoriálnych vôd EÚ a zákaz ich kotvenia v prístavoch EÚ, ako aj zastavenie cestnej nákladnej dopravy z územia Ruska a Bieloruska. Poslanci tiež požadujú zhabanie majetku ruských úradníkov alebo oligarchov spojených s režimom Vladimira Putina, ich zástupcov a bielych koní, ako aj tých, ktorí sú v Bielorusku spojení s režimom Alexandra Lukašenka.

Uznesenie požaduje, aby sankcie uvalené na Bielorusko boli rovnaké ako sankcie voči Rusku. Poslanci tak chcú odstrániť všetky medzery, ktoré by Putinovi umožnili využiť Lukašenkovu pomoc na obchádzanie sankcií.

Parlament zdôraznil, že musia pokračovať dodávky zbraní a musia sa zintenzívniť, aby sa Ukrajina mohla účinne brániť. Poslanci v tejto súvislosti vyjadrili podporu všetkej obrannej pomoci pre ukrajinské ozbrojené sily, ktorú členské štáty poskytujú individuálne a kolektívne prostredníctvom Európskeho mierového nástroja.

Od začiatku konfliktu bolo vnútorne vysídlených takmer 6,5 milióna ukrajinských občanov a viac ako štyri milióny obyvateľov pred vojnou utiekli z krajiny, konštatuje uznesenie. Poslanci vyzvali na vytvorenie bezpečných humanitárnych koridorov na evakuáciu civilistov a na posilnenie sietí humanitárnej pomoci EÚ na Ukrajine.

SITA

By Archa21