Zatiaľ čo sa pozornosť sveta sa zameriava na konflikt na Ukrajine, Európska komisia potichu pracuje na zasadení tvrdej rany takzvanej rýchlej móde. Jej podpredseda Frans Timmermans predstavil rysy ďalšieho z radu akčných plánov, ako urobiť svet „krajší, udržateľnejší“, ale aj menej slobodný, na ktorý nakoniec doplatia tí, ktorí majú už dnes hlboko do vrecka. 

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans vedie svoju vlastnú vojnu. Úhlavným nepriateľom sa stalo oblečenie, ktoré je podľa holandského politika málo kvalitné, a preto by si ho nemal nikto kupovať.

Timmermansovo kritérium kvality na poli textilu je, že „oblečenie by malo vydržať dlhšie ako tri vyprania a malo by byť recyklovateľné“. Priznám sa, že hoci som za svoj doterajší život nakupoval „handry“ kdekoľvek, vrátane vietnamských tržníc, ani raz sa mi bohužiaľ nestalo, že by tretí prací cyklus bol pre zhotovené oblečenie smrteľný. To ale ponechajme bokom.

Aspoň tri pracie cykly

„(Textilné) výrobky musia byť trvanlivé, spoľahlivé, opakovane použiteľné a opraviteľné,“ hlása nadšene holandský politik a dlhoročný člen Strany práce. „Namiesto toho, aby sme produkty vlastnili, si stále viac myslím, že podniky by mali svoje výrobky ponúkať ako službu,“ pokračuje Timmermans vo svojom prejave, ktorý predniesol koncom marca.

Pokiaľ si myslíte, že o tom, či budete niečo vlastniť, alebo dáte radšej prednosť niečomu zdieľanému, rozhodujete vy, alebo nedaj bože trh, ste na omyle. Frans Timmermans toto zbytočné rozhodovanie vyrieši za vás a pripraví k tomu aj potrebné regulácie, stimuly a v neposlednom rade aj dotácie.

Cieľ sa dosiahne v momente, keď z trhu zmizne všetok textil, ktorý nespĺňa niektoré z eurokomisárových kritérií. Jedine tak bude totiž zaistené, že oblečenie si budú môcť kupovať len bohatí, zatiaľ čo chudobní si budú môcť dovoliť len obnosený šunt, ktorý si pred nimi obliekol (a prepotil) bohviekto.

Cirkulujúci sociálni inžinieri

Sociálno-inžiniersky koncept už má však svojich zástancov a aktívnych presadzovateľov. Jedným z nich je Stefan Vashkevich z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky. Ten v rozhovore pre Lidovky.cz volá po návrate kamsi pred november 1989, pretože vtedy boli opravy oblečenia „omnoho bežnejšie a návyky na opravu oblečenia boli zastúpené oveľa viac“. Podľa neho je zle, že dnes „tieto návyky chýbajú“.

Vashkevich chce Čechom tieto návyky vracať napríklad pomocou prípravy pracovnej sily „na nové výzvy, ktoré sú s cirkulárnou ekonomikou spojené“. Inými slovami, máme tu málo krajčírok, a tak je potrebné ich počet zvýšiť. Stefan Vashkevich však (zámerne alebo z nedostatku vzdelania) zamlčuje, že svojim poslucháčom servíruje svet, v ktorom bude naša životná úroveň oveľa nižšia, než je teraz.

Timmermans-Einstein

Pokiaľ totiž niekto horí za vyradenie lacného (a možno menej kvalitného) textilu z trhu, nutne sa zvýši cena toho, ktorý na trhu zostane. Tým pádom sa oblečenie stane horšie dostupným artiklom pre nízkopríjmových členov spoločnosti. Im potom nezostane nič iné, než si skutočne za odplatu textil prenajímať vo Vashkevichom vysnívaných požičovniach. Namiesto toho, aby sa príjmové a majetkové nožnice zatvárali, začnú sa ešte viac otvárať a skutočne znova začne platiť, že šaty robia človeka.

Ako v jednom zo svojich nedávnych prejavov v Európskom parlamente predniesol český europoslanec Alexander Vondra k téme riešenie energetickej krízy aj z pera Európskej komisie: „To teda gratulujem, to musel vymyslieť Timmermans-Einstein.“ A čo myslíte? Vymyslel.

Petr Musil – CNN Prima News

Video: cnn.iprima.cz

By Archa21