Európska únia spúšťa proti Maďarsku konanie pre porušenia princípov právneho štátu, oznámila v utorok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Exekutíva EÚ potvrdila počas pracovného výjazdu v Štrasburgu, kde prebieha plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu, že spustila proti Maďarsku doteraz nikdy nepoužitú procedúru podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy. 

Právne konanie za obchádzanie celoúnijných demokratických noriem a porušovanie zásad právneho štátu môže viesť k tomu, že maďarská vláda nebude mať prístup k finančným prostriedkom EÚ.

„Európska komisia teraz pošle oficiálne oznámenie o spustení mechanizmu podmienenosti,“ vyhlásila von der Leyenová počas prejavu v pléne europarlamentu. Jej slová boli odmenené potleskom väčšiny zákonodarcov.

Spustenie mechanizmu, ktorý podmieňuje čerpanie fondov EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu a ktorý europarlament intenzívne presadzoval, prichádza len dva dni po víťazstve strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v tamojších parlamentných voľbách.

AFP v tejto súvislosti pripomína, že Orbána v Bruseli často obviňujú z vedomého pošliapavania demokratických noriem Únie.

Korupcia a problémy s verejným obstarávaním

Von der Leyenová upozornila, že maďarské úrady o začatí procesu informoval európsky komisár pre rozpočet a správu Johannes Hahn. Ten rakúskej tlači podľa agentúry APA oznámil, že rozhodnutie EK súvisí s podozrením z korupcie a s problémami s verejnými obstarávaniami.

Podobne sa vyjadrila v Štrasburgu aj Von der Leyenová, podľa ktorej je v Maďarsku problémom najmä korupcia, pravidlá právneho štátu však podľa nej stredoeurópska krajina narúša aj v iných ohľadoch.

Naozaj svojrázna gratulácia Orbanovi k víťazstvu v parlamentných voľbách

Európska komisia sa rozhodla začať právne konanie voči Maďarsku za obchádzanie celoúnijných demokratických noriem a porušovanie zásad právneho štátu, napísala na sociálnej sieti Anna Belousovová.

Toto konanie môže viesť k tomu, že maďarská vláda nebude mať prístup k finančným prostriedkom EÚ. S vyhlásením o potrestaní Maďarska a pomste za víťazstvo Orbána vystúpila šéfka EK von der Leyenová.

To je tá pani, ktorá manažovala nákup vakcín od spoločnosti Pfizer, s ktorou je prepojený jej manžel. Aké európske, aké demokratické! Kšeftovať do vlastného vrecka sa môže, ale hájiť záujmy vlastného národa je podľa EÚ fuj. To sú tie „európske hodnoty“ v praxi, skonštatovala Anna Belousovová.

Európska komisia konečne zakročí proti Orbánovi, teší sa liberál Šimečka

Nie je žiaden dôvod, aby občania Slovenska – alebo inej európskej krajiny – financovali oligarchov a propagandu Viktora Orbána, napísal na Facebooku podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka.

„Maďarská vláda dlhodobo potláča ľudské práva, slobodu médií a demokratickú politickú súťaž vo vlastnej krajine. Sabotuje európske hodnoty, paktuje s Vladimirom Putinom a slúži ako jeho trójsky kôň v EÚ. A to všetko za prispenia miliárd eur z rozpočtu EÚ. Toto však končí. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen v pléne Európskeho parlamentu oznámila, že Komisia spúšťa mechanizmus na ochranu európskych peňazí proti Maďarsku. Tento proces povedie k zastaveniu eurofondov tečúcich Orbánovi. O peniaze nemajú prísť maďarské samosprávy či mimovládky – Orbán však príde o kontrolu nad ich tokmi,“ mieni.

Som presvedčený, že k tomuto kroku sa malo pristúpiť skôr: o korupcii a zneužívaní európskych peňazí v Maďarsku sme vedeli roky. Maďari a Maďarky za toto otáľanie zaplatia vysokú cenu v podobe ďalších rokov s Orbánom pri moci. No dnešné rozhodnutie je správny a nevyhnutný krok. Teraz, a obzvlášť po Putinovej agresii, už nesmieme vynaložiť ani euro na nedemokratických lídrov, ktorí oslabujú Európu zvnútra. Na čele s Viktorom Orbánom, uzavrel Šimečka.

Zdroj: FB, TASR

By Archa21