Ombudsmanka pre ľudské práva v Ruskej federácii Taťjana Moskalková informovala o vylúčení ruských študentov z európskych univerzít kvôli situácii na Ukrajine. Zároveň prerokovala s ministrom vedy a školstva Ruskej federácie Valerijom Falkovom ochranu ich práv. Moskalková hovorila aj o krokoch, ktoré sa proti Rusom podnikajú v zahraničí.

„Ministerstvo prijíma bezprecedentné opatrenia na ochranu práv ruských študentov, ktorí sú kvôli situácii na Ukrajine vylúčení z univerzít vo Francúzsku, v Belgicku a ďalších európskych krajinách. Dohodli sme sa, že túto dôležitú prácu vykonáme spoločne,“ uviedla Moskalková na svojom Instagrame. Okrem toho strany ďalej prerokovávali otázky zabezpečenia práva na vzdelanie študentov, ktorí boli evakuovaní z DĽR a LĽR. „Ministerstvo školstva a vedy okamžite poskytuje študentom všetku potrebnú pomoc a ponúka im miesta na ruských univerzitách,“ povedala ombudsmanka pre ľudské práva v Ruskej federácii.

Vlastné sankcie na školách proti Rusom?

Portál Deník.cz prišiel s informáciou, že profesor na pražskej VŠE a zastupiteľ veľkej Prahy za TOP 09 Martin Dlouhý spustil vlastné sankcie proti Rusku. Informoval o tom na sociálnych sieťach statusom, v ňom hlásal, že odmieta učiť ruských študentov.

„Z dôvodu svedomia a morálnych zásad: Nepovediem ruským študentom bakalárske či diplomové práce. Nebudem učiť ruských študentov. Nebudem ruských študentov skúšať, nebudem im opravovať testy,“ nechal sa počuť vo svojom facebookovom príspevku.

Príspevok profesora Martina Dlouhého na FB - Sputnik Česká republika, 1920, 28.02.2022

Jeho status ale nakoniec zo sociálnej siete zmizol. Následne Dlhý potvrdil, že ho naozaj napísal, ale uviedol, že ho publikoval rozčúlený dianím na Ukrajine .“ Bol som ráno naštvaný a napísal som status v emóciách,“ poznamenal a dodal, že má veľa ruských študentov. „Nikto sa nemusí báť, že by som ho vyhadzoval z učebne,“ zmenil napokon svoj názor.

Dlhý dodal, že nechcel „uplatňovať kolektívnu vinu“, z čoho ho mnohí obvinili. Jeho slová sa však nepozdávali podpredsedovi akademického senátu VŠE a doktorandovi Lukášovi Hulínskemu, ani predsedníčke TOP 09 Markéte Pekarovej Adamovej a nesúhlasil s nimi ani predseda pražskej TOP 09 Jiří Pospíšil. Dokonca sa zo strany niektorých pražských zastupiteľov začalo ozývať, aby Dlhý zložil zastupiteľský mandát.

Zdroj

By Archa21