„Evakuácia Azovstaľu“: propaganda má čoraz bizarnejšie formy

16. mája sa začali vzdávať posledné zvyšky ukrajinských ozbrojencov, ktorí boli zabarikádovaní v komplexe Azovstaľ. Normálne vychádzajú von s rukami nad hlavou, Rusi ich prešacujú, dajú do autobusov a odvezú si ich preč.Ale ukrajinská vláda to nazýva „evakuáciou“.

A nielen ona, ten istý výraz používajú svetové médiá, od nich to prebrali aj slovenské. Jednoducho, „vzdali sa“ by vyznelo príliš porazenecky (alebo faktograficky) a to nesmie byť.

Pri Ukrajincoch by to ešte človek chápal (aj keď teda ich propaganda má často bizarné formy), ale načo túto orwellovčinu používať u nás?

Medzitým, mimochodom, americká ministerka financií Yellenová, ktorá nepatrí k neoconom, znovu dôrazne upozornila, že Ukrajina bude potrebovať značnú finančnú pomoc, aby sa vôbec udržala v chode.

A že západné vlády by to už konečne mali začať riešiť.Ale na to sa srdečne kašle.

A jej slová preberá veľmi málo médií. Pretože, opäť, propaganda: treba sa tváriť, že Ukrajinci nebodaj Rusov dokonca onedlho vyženú z krajiny. Realistické slová ekonómky sa do toho vôbec nehodia. A už vôbec sa nenosí žiadna investigatíva.

Bolo by zaujímavé napríklad vedieť, koľko peňazí momentálne na Ukrajinu zo Západu prúdi – do vrecák agitátorov, koordinátorov operácií súvisiacich s vojnou, politikov. Bolo by zaujímavé niečo viac sa dozvedieť o osudoch ľudí, verejných osobností, ktorí boli zatknutí za údajne nejakú protištátnu činnosť, alebo dokonca len tak zmizli. Ale o tom sa hovoriť nesmie už vôbec.

A tiež by bolo zaujímavé vedieť, kto vlastne platí veľké západné agentúry, ktoré ukrajinskej vláde pomáhajú s jej rozsiahlou propagandou. Ale to sú otázky, ktoré sú dnes považované za neslušné.

Autor: Juraj Draxler MA

Zdroj: facebook.com/draxlerjuraj

By Archa21