Platformy spoločnosti Meta dočasne umožnia používateľom Facebooku a Instagramu v niektorých krajinách vyzývať na násilie voči Rusom a ruským vojakom v súvislosti s inváziou na Ukrajine. Informáciu o „dočasnej zmene pravidiel týkajúcich sa nenávistných prejavov“ uverejnila agentúra Reuters vo štvrtok 10. marca.

Spoločnosť tiež dočasne povoľuje niektoré príspevky, ktoré vyzývajú na smrť ruského prezidenta Vladimira Putina alebo bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v krajinách vrátane Ruska, Ukrajiny a Poľska. Vyplýva to z interných e-mailov adresovaných moderátorom obsahu.

„V dôsledku ruskej invázie na Ukrajine sme dočasne povolili formy politického prejavu, ktoré by za normálnych okolností porušovali naše pravidlá, ako napríklad násilné prejavy typu „smrť ruským útočníkom“. Stále však nepovoľujeme výzvy na násilie voči ruským civilistom,“ uviedol vo vyhlásení hovorca spoločnosti Meta.

Výzvy na smrť vodcov budú povolené, pokiaľ nebudú obsahovať iné ciele alebo nebudú mať dva ukazovatele dôveryhodnosti, ako sú miesto alebo metóda, uviedli k nedávnej zmene pravidiel spoločnosti o násilí a podnecovaní.

Dočasná zmena politiky povoľujúca výzvy na násilie voči ruským vojakom sa vzťahuje na Arménsko, Azerbajdžan, Estónsko, Gruzínsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko a Ukrajinu.

Niektoré sociálne médiá avizovali obmedzenie obsahu týkajúce sa konfliktu, vrátane blokovania ruských štátnych médií RT a Sputnik v Európe.

E-maily tiež dokazujú, že Meta by umožnila pochvalu pravicového práporu Azov, čo je normálne zakázané.

Hovorca Mety Joe Osborne viedol, že spoločnosť povoľuje výnimku pre „vyjadrenie uznania pluku Azov“ striktne v kontexte obrany Ukrajiny alebo ich úlohy ako súčasti ukrajinskej národnej gardy.

Zdroj

Zdroj

By Archa21