Odporúčanie Európskej komisie udeliť kandidátsky štatút Ukrajine považuje líder Smeru-SD Robert Fico za politické rozhodnutie. Vyhlásil, že Ukrajina je najskorumpovanejšia krajina, ktorú riadia zbohatlíci a nemá nič spoločné s demokraciou. Jej vstup do EÚ je podľa neho otázkou „dlhých, dlhých, dlhých rokov“. Ukrajinu označil za najskorumpovanejšiu krajinu, ktorú riadia zbohatlíci.

Vplyv oligarchov v štáte a v strane Volodymyra Zelenského Služobník ľudu a korupciou zasiahnuté inštitúcie (najmä súdnictvo) Ukrajine vyčítajú aj nezávislé organizácie ako nemecká nadácia Bertelsmann Stifftung či americká mimovládka Freedom House. Aj preto ju kategorizujú ako defektnú demokraciu či hybridný režim. V Indexe vnímania korupcie je o 66 priečok nižšie ako Slovensko. V Európe je podľa nich na tom horšie len Rusko.

„Je to čisto politické rozhodnutie, ktoré nemá v tomto okamihu žiadny význam komentovať. Ale jedna vec je odporúčanie Európskej komisie, druhá vec je postoj veľkých štátov,“ povedal. Tie podľa neho jasne naznačujú, že nie sú nadšené tým, aby sa Ukrajina okamžite stala členom Únie. 

„Je to krajina, ktorá je v hroznom stave. Ak si myslíte, že Francúzi, Nemci a ďalší sú pripravení za každú cenu zase zo spoločných peňazí ísť do ďalšieho štátu a pomáhať, ste na veľkom omyle. Politické gesto je urobené, ale realita vstupu do Únie je otázka dlhých rokov,“ uzavrel.

Členovia EK v piatok pod vedením predsedníčky komisie Ursuly von der Leyenovej hlasovali za udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a Moldavsku. Gruzínsko musí podľa šéfky eurokomisie jasne potvrdiť svoje európske smerovanie a odhodlanie k reformám, preto EK navrhuje tejto krajine poskytnúť európsku perspektívu a v neskoršom posúdení sa vrátiť k rozhodnutiu, či si zaslúži aj kandidátsky štatút.

Zdroj: TASR

By Archa21