Embargo na ruský plyn by mohlo viesť k zníženiu životnej úrovne v Európe, čo vyvolá „všade nepokoje“, nadniesol v článku pre magazín Valeurs actuelles francúzsky politológ a ekonóm Alexandre del Valle (foto).

Podľa jeho názoru by zámer EÚ zakázať dodávky paliva z Ruska mohol Európu zničiť. „Západné sankcie súvisiace s vojenskou operáciou na Ukrajine sa pre ľudí rýchlo premenia na nočnú moru. Všade začnú nepokoje po tom, čo nebudú môcť vykurovať svoje domovy a ich kúpna sila prudko klesne,“ predpovedá del Valle.

Ekonóm sa domnieva, že európske krajiny urobia chybu, ak sa pripravia o najbezpečnejší a najlacnejší plyn a tiež o ruský export a import.

„Nedostatok základných potravín vyvolá hlboké krízy, ktoré budú pripomínať arabské revolúcie v roku 2011, ktoré začali rastúcimi cenami pšenice. Ceny potravín prudko porastú kvôli globálnemu nedostatku obilia, slnečnicového oleja a hnojív,“ domnieva sa autor publikácie.

Del Valle navyše predpovedá, že úplné odmietnutie ruských energetických zdrojov povedie ku kolapsu eura a explózii cien.

Rusko začalo 24. februára špeciálnu operáciu na ochranu Donbasu. Západné krajiny v reakcii na Moskvu uvalili rozsiahle sankcie, ktoré postihli predovšetkým bankový sektor a ponuku high-tech produktov. Jednotlivé značky oznámili, že v krajine ukončujú svoju činnosť.

Kremeľ tieto opatrenia pomenoval ekonomickou vojnou, ale zdôraznil, že je na takýto vývoj udalostí pripravený. Ruská centrálna banka prijala opatrenia na stabilizáciu situácie na devízovom trhu; platby za dodávky plynu do nepriateľských krajín boli prevedené na ruble. Vláda navyše pripravila plán proti reštriktívnym opatreniam, ktorý zahŕňa asi stovku iniciatív. Výška jeho financovania bude asi bilión rubľov.

Pre Európu sa tlak sankcií na Moskvu už premenil na ekonomické problémy, čo spôsobilo zvýšenie cien pohonných hmôt a potravín.

Zdroj: tu.

By Archa21