Ruský plynárenský koncern Gazprom si na jún nerezervoval žiadne tranzitné kapacity na export plynu do Európy cez Veľké Kapušany na slovensko-ukrajinskej hranici. Ukázali to výsledky aukcie, informovala agentúra Reuters.

Ako pre Forbes.sk začiatkom mája povedal energetický analytik Ján Pišta, v roku 2019 doviezli krajiny Európskej únie z Ruska takmer 200 miliárd kubíkov plynu, vlani už len 155 miliárd kubíkov. Slovensko dováža z Ruska zhruba 85 percent zo svojej celkovej spotreby, teda o čosi viac ako 4,6 miliardy kubíkov.

Štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus neočakáva úplné zastavenie plynu z Ruska. To, čo teraz sledujeme je hra, ktorá je o zlepšovaní vyjednávacích pozícií, povedal. „Tak, ako je pre nás ruský plyn dôležitý, tak je pre Rusov dôležitý príjem z tohto plynu,“ myslí si.

Momentálne na to Rusko nemá absolútne žiaden dôvod. Platby za plyn ešte len pošleme 20. mája a vždy sme boli dobrým obchodným partnerom,“ povedal poslanec OĽaNO Gyorgy Gyimesi s tým, že verí, že sa nakoniec nájde konsenzus, ktorý bude viesť k pokračovaniu dodávok plynu. “Aby si Slovensko mohlo naďalej plniť svoje záväzky voči Rusku a pokiaľ to bude nutné, tak aj v rubľoch,“ doplnil Gyimesi.

Zdroj: Aktuality24

By Archa21