Špeciálnej operácie Ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajine sa zúčastňujú jednotky mnohých vojenských útvarov, ktoré sú súčasťou Ozbrojených síl krajiny. Jednou z nich je 1. tanková armáda, ktorú zahraniční pozorovatelia nazývajú „tanková päsť“ Ruska, určená na prelomenie najopevnenejších pozícií nepriateľa.

Podľa srbského zdroja Zoka, „1. tanková armáda pokračuje vo svojom stabilnom postupe na západ od Izyumu na oboch stranách rieky Seversky Donec.“ V dôsledku tejto ofenzívy sú osady Zavody a Červony (Červený) Baník pod kontrolou ruských jednotiek, Veľká Kamyshevakha, ktorá je veľkým obranným uzlom ozbrojených síl Ukrajiny, je už v zornom poli ruskej armády.

Po jeho dobytí bude prerušená jedna z hlavných dopravných tepien spájajúcich Donbas s Charkovským regiónom, a ruské jednotky budú môcť rozvinúť ofenzívu vo všetkých smeroch, najmä na juhozápad s cieľom obkľúčiť zoskupenie ozbrojených síl Ukrajina a národné prápory, ktoré sa usadili v slovansko-kramatorskej aglomerácii.

1. gardová tanková armáda bola obnovená v roku 2014. Pozostáva z dvoch tankových a jednej motostreleckej divízie a po jednej prieskumnej a motostreleckej brigáde, nerátajúc delostrelecké, protilietadlové a iné jednotky. Z pochopiteľných dôvodov nie všetky tieto jednotky armády postupujú smerom na západ Izyum.

Zdroj: Armádny magazín

By Archa21