Rakúsko zakáže predaj nových plynových kotlov už v roku 2023, Holandsko o tri roky neskôr. Obe krajiny chcú zemný plyn vo vykurovaní nahradiť tepelnými čerpadlami a podporiť ekologickejšie centrálne vykurovanie.

Holandská vláda má v úmysle od roku 2026 zakázať nové inštalácie vykurovacieho systému založeného na fosílnych palivách a zároveň zavedie povinné používanie tepelných čerpadiel alebo pripojenie k centrálnemu zásobovaniu teplom.

Rakúsko upravilo zákon o vykurovaní z obnoviteľných zdrojov a postupne vyraďuje kotle na fosílne palivá. Predaj nových plynových kotlov bude teraz zakázaný od roku 2023, čo je posun oproti pôvodne plánovanému dátumu 2025. Predaj vykurovacích systémov na naftu a uhlie bol zakázaný už od roku 2020 a v novom zákone zakáže aj ich opravy.

„Každý byt a každý dom, ktorý udržiavame v teple trvalo udržateľným vykurovaním, nás robí slobodnejšími a menej náchylnými na vydieranie. Preto bude plynové kúrenie v novostavbách od roku 2023 minulosťou,“ dodala rakúska ministerka pre ochranu klímy a životného prostredia Leonore Gewessler.

Pre obmedzenie využívanie ruského plynu je dôležité zastaviť investície do nových zariadení účinnej kogenerácie na zemný plyn, hovorí štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek. Nahradiť ho má geotermálna energia, biomasa a spaľovanie odpadov.

V Holandsku kúrilo zemným plynom 71 percent domácností, závislosť od jedného paliva zhoršuje aj masívne vykurovanie skleníkov. Občanov tak výrazne zasiahli rekordné ceny plynu.

Rakúsko podobne ako Holandsko patrí medzi európske krajiny s vysokou závislosťou od zemného plynu. Plyn využíva na kúrenie milión domácností, čo predstavuje asi jednu štvrtinu spotreby plynu v krajine. Kým Holandsko má zemný plyn aj z vlastnej ťažby, naši západní susedia dovážajú 80 percent svojej spotreby plynu z Ruska. 

„Každý plynový ohrievač, ktorého sa zbavíme, je vykročením z našej závislosti od ruského plynu,“ vysvetlila Gewessler.

Rakúsko podporí biomasu a tepelné čerpadlá

Od roku 2025 by mali rakúske domácnosti povinne vymeniť staré vykurovacie systémy na naftu a uhlie, ktoré boli zakúpené pred rokom 1980. Systémy na naftu a uhlie by mali podľa plánu vlády úplne skončiť do roku 2035.

„Do roku 2040 musia byť všetky plynové vykurovacie systémy v Rakúsku nahradené moderným, obnoviteľným vykurovacím systémom alebo poháňané biogénnym plynom,“ uvádza envirorezort. Rakúsko sa usiluje o klimatickú neutralitu do roku 2040.

Ak sa ľudia rozhodnú prejsť na vykurovanie peletami alebo tepelným čerpadlom, dostanú od vlády až 7 500 eur. Zároveň môžu získať peniaze od samospráv.

Tento krok sa ponúka aj ako spôsob, ako znížiť tlak na spotrebiteľov zoči-voči rekordne vysokým cenám energií. „Vzhľadom na vojnu na Ukrajine je závislosť od ruského plynu zlým vývojom, ktorý je pre spotrebiteľov čoraz nákladnejší,“ zdôraznil minister financií Magnus Brunner.

Opozičné strany kritizovali unáhlený charakter balíka, nedostatok konzultácií so zainteresovanými stranami a údajnú tendenciu rakúskej vlády sústrediť sa na okázalé oznámenia.

Holanďania so zemným plynom stále rátajú

Holandsko vsádza podobne ako Nemecko na hybridné tepelné čerpadlá, ktoré má byť povinným štandardom pre nové domy do roku 2026. Podobne aj dožívajúce kotly na plyn majú byť nahradené čerpadlami. Hybridné tepelné čerpadlá kombinujú tepelné čerpadlo a plynový kotol na teplú vodu a podľa holandskej vlády ušetria až 60 percent zemného plynu.

Nemeckí výrobcovia sú v odhadoch optimistickejší a hovoria až o 80 až 90-percentných úsporách zemného plynu. Podobne ako pri nemeckom prístupe chce holandská vláda nákup tepelných čerpadiel. 

„Tlak na udržateľnosť je veľký a tempo (zavádzanie bezemisného vykurovania) sa musí zvýšiť. Pre peňaženku všetkých je tiež lepšie, ak spotrebúvame menej zemného plynu,“ vysvetlil minister výstavby Hugo de Jonge. Holandský kabinet preto vyčlenil 150 miliónov eur ročne na podporu majiteľov domov, ktorí sa rozhodnú kúpiť hybridné tepelné čerpadlo. 

Zdroj: euractiv.sk

By Archa21