Slovensko sa potáca už tretí rok v neustálych lockdownoch, v opakovanom zatváraní či otváraní ekonomiky, ktoré spôsobujú vysoké finančné straty v ekonomike, cestovný ruch nevynímajúc. Zdá sa, že covid tu bude navždy, v rôznych mutáciách, vážnych či menej vážnych, na čo poukazujú viacerí odborníci z praxe či rôzne štúdie, píše denník Trend.

Sú krajiny, ktoré už o tom otvorene hovoria a snažia sa v tomto duchu nastaviť ďalšiu existenciu občanov, bez paniky. Obrazne povedané, nedá sa triasť od strachu až do smrti a nežiť.  

Mnohým Slovákom dobre padne vybrať sa v tomto čase do exotických krajín, prevetrať si hlavu a vidieť svet trochu inými očami. Dokonca bez ohľadu na to, či je niekto očkovaný alebo neočkovaný. Vybrať sa dá z množstva zaujímavých ponúk, ktoré sú v tomto čase vychytené, a zvoliť si treba vhodnú destináciu, myslia si v Trende.

Organizovaná turistika opäť nabrala v covidových časoch na sile. Cestovné kancelárie dokážu kontrolovať celý priebeh poskytovaných služieb od nástupu do lietadla cez hotelové transfery až po kontrolu priebehu poskytovania ubytovacích a stravovacích služieb. 

Pokiaľ by sa aj zájazd na dovolenku vo vybranej destinácii napríklad kvôli pandemickej situácii v cudzine zrušil, cestovné kancelárie musia vrátiť zaplatené zálohy, a to do 14 dní, prípadne vedia ponúknuť inú, bezpečnejšiu alternatívu.

„Štandardné komplexné cestovné poistenie na rozdiel od minulého roka zahŕňa aj ochorenie na covid. Pritom ešte pred rokom bolo vo výluke a klienti si ho museli špeciálne dojednávať, čo bolo pre nich nákladnejšie,“ podotýka pre Trend prezident SACKA Roman Berkeš.

Letieť, vidieť, zažiť

„Situácia v rôznych destináciách v zahraničí je neraz lepšia ako v našej krajine. Pred rokom ľudia radšej dovolenkovali doma, teraz je to opačne. Ak už niekde vycestujú, sú často v bezpečnejšom prostredí ako na Slovensku, takže ich rozhodnutie sa nedá zazlievať,“ prezrádza R. Berkes.

Pred pandémiou v tomto zimnom období najviac cestovali do Spojených arabských emirátov, na Maledivy, Zanzibar, do Dominikánskej republiky, Ománu a Egypta. Záujem o ne neutícha ani dnes. Do exotických krajín sa lieta aj zo Slovenska.

„Organizujú sa charterové lety či klasická letecká doprava do krajín, ako sú napríklad Seychely, Dominikánska republika, aj do Dubaja. Tiež sú obľúbené aj lety z viedenského letiska, ktoré organizujú slovenské cestovné kancelárie,“ spresňuje R. Berkes.

Cestovná kancelárie organizujú pobyty rovnako pre očkovaných i neočkovaných, všetci sú ich klientami.

Celý článok si môžete prečítať: tu.

Zdroj: Trend 16.1.2021

By Archa21