Izraelská vláda na budúci týždeň predloží návrh zákona, ktorým rozpustí parlament (Kneset) a vypíše nové voľby. V spoločnom vyhlásení to v pondelok uviedli predstavitelia vládnej koalície, premiér Naftali Bennett a minister zahraničných vecí Jair Lapid.

Izrael smeruje ku svojim piatym voľbám za menej ako štyri roky, keďže nejednotná vládnuca koalícia na čele s premiérom sa po sérii vnútorných sporov zrútila. 

Po rozpustení Knesetu by sa mal Lapid stať dočasným premiérom, kým nezloží prísahu nová vláda, ako je stanovené v podmienkach koaličnej zmluvy. 

Pre opozičného lídra Benjamina Netanjahua, najdlhšie slúžiaceho izraelského premiéra, predstavuje rozpad koalície príležitosť na návrat k moci. Vo videu zverejnenom krátko po zverejnení správy Netanjahu sľúbil, že vytvorí ďalšiu vládu. „Moji kolegovia a ja vytvoríme národnú vládu vedenú Likudom, ktorá sa bude starať o všetkých, o všetkých občanov Izraela bez akejkoľvek výnimky,“ povedal. 

Keď Kneset odhlasuje svoje rozpustenie, voľby sa musia uskutočniť do piatich mesiacov. Voľby by sa podľa Hillela Fertouka, hovorcu ľavicovej strany Merec, ktorá je súčasťou koaličnej vlády, mohli konať do konca októbra.

Izrael má budúci mesiac privítať aj amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý absolvuje svoje inauguračné turné na Blízkom východe.

Zdroj: bloomberg.com

By Archa21