Šéf Kremľa varoval pred zriadením bezletovej zóny nad Ukrajinou, ktoré žiada Kyjev. Rusko by to považovalo za vstup do ozbrojeného konfliktu. „Akýkoľvek krok týmto smerom budeme považovať za účasť na ozbrojenom konflikte tej krajiny, z ktorej územia bude prichádzať nebezpečenstvo pre našich vojakov,“ povedal. Dodal, že nebude hrať úlohu, k akej vojenskej organizácii táto krajina patrí.

„Čítam kde kade múdrosti o tom, že by NATO malo vyhlásiť bezletovú zónu nad Ukrajinou. Že o to požiadal Zelenskyj dokážem ešte ako tak pochopiť. Ale nedokážem pochopiť niektorých našich klávesnicových maršálov, ktorí po nej volajú. Je to ešte väčší nezmysel, ako podanie podnetu na Putina na NAKA. Vyhlásenie bezletovej zóny nad Ukrajinou by znamenalo 3. svetovú vojnu. Ak by to tak nebolo, verte tomu, že NATO by tú bezletovej zónu nad Ukrajinou už VYHLÁSILO!!! Neviem, čo je tak ťažké na tom pochopiť. Otázka potom je jediná: či sme ochotní zaplatiť takúto cenu,“ napísal politický analytik RNDr. Ján Baránek na sociálnej sieti.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v piatok potvrdil, že aliancia nevyhlási nad Ukrajinou bezletovú zónu, pretože by to viedlo k rozšíreniu konfliktu za jej hranice. „Ak vyhlásite bezletovú zónu, musíte vyradiť všetko, čo môže vystreliť do našej bezletovej zóny a poškodiť naše lietadlá. To znamená zbombardovať radary a raketové systémy na druhej strane hranice,“ hovorí americký generál.

Rusko varuje susedné štáty pred vojenskou pomocou Ukrajine

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu upozornilo Rumunsko a „iné krajiny“ susediace s Ukrajinou, že ich bude považovať za účastníkov ozbrojeného konfliktu, ak umožnia, aby z ich územia vzlietli ukrajinské bojové lietadlá s cieľom zaútočiť na ruskú armádu. Ruské ministerstvo obrany má „spoľahlivé informácie o ukrajinských bojových lietadlách, ktoré predtým odleteli do Rumunska a iných krajín“ susediacich s Ukrajinou.

Konašenkov v mene Ruska upozornil, že „využitie siete letísk týchto krajín na odstavenie ukrajinských vojenských lietadiel s ich následným nasadením proti ruským ozbrojeným silám bude možné považovať za zapojenie sa týchto štátov do ozbrojeného konfliktu“.

Pravda píše o motívoch ruského prezidenta

Ruský prezident Vladimír Putin tvrdí, že ruské jednotky už zničili takmer všetku ukrajinskú vojenskú infraštruktúru, protivzdušnú obranu prakticky zlikvidovali. Podľa Putina bolo rozhodnutie o invázii na Ukrajinu ťažké. Vraj ho k tomu priviedli snahy Kyjeva získať jadrový status. „Za oceánom im pomôžu a v tom okamihu sa naším protivníkom stane NATO,“ cituje BBC Putina.

Dôkazom toho, že sa Ukrajina snaží získať jadrové zbrane, bolo pre Putina vystúpenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na bezpečnostnej konferencii v Mníchove 19. februára.

Zelenskyj v prejave nehovoril o vývoji jadrových zbraní. Pohrozil ale, že by Ukrajina mohla vypovedať dohody uzavreté na základe Budapeštianskeho memoranda, v ktorom Rusko, USA a Británia sľúbili v roku 1994 Ukrajine bezpečnosť výmenou za to, že sa vzdala jadrových zbraní z čias ZSSR.

Putin inváziu na Ukrajinu, o ktorej hovorí ako o špeciálnej vojenskej operácii, obhajuje potrebou chrániť ruskojazyčné obyvateľstvo na východe Ukrajiny aj vlastné záujmy Ruska. Jej cieľom je vraj Ukrajinu demilitarizovať a denacifikovať.

Zdroj: pravda.sk

By Archa21