Vcelku zaujímavý škandál sa práve vynoril vo Francúzsku. Senát vo svojej správe vrhol dosť kritický pohľad na to, koľko peňazí francúzska vláda dáva konzultačným firmám. Pozornosť sa zameriava špeciálne na americkú firmu McKinsey, napísal na Facebooku Juraj Draxler.

Vyšetrovanie kritizovalo spoločnosť McKinsey za to, že za posledných 10 rokov neplatila daň z príjmu právnických osôb napriek tomu, že vo Francúzsku deklarovala tržby vo výške 329 miliónov eur. Dokumenty, do ktorých vyšetrovacia komisia nahliadla, ukazujú, že vláda využila služby McKinsey na reformu APL (v celkovej sume 3,88 milióna eur), ako aj v rámci očkovacej kampane proti COVID-19 (12,33 milióna). Spoločnosť McKinsey poskytovala služby aj Slovenskej Republike – zmluva č. 5034115.

Status Juraja Draxlera prinášame v plnom znení.

Iné konzultačky síce od štátu berú viac, ale k tejto má prezident osobne veľmi blízko, ľudia odtiaľ mu radili pred voľbami a on niektorým dal vládne posty. A firma odvtedy štátu namiesto úradníkov radí v naozaj kľúčových veciach (vrátane aspektov zvládania pandémie).

Francúzi sú z toho nervózni najmä preto, že sa tu akoby ide opakovať britský model. Zvlášť za labouristických vlád sa doslova roztrhlo vrece s kontraktmi pre externých konzultantov, a privilegované miesto zaujímala rovnaká americká firma. Dané firmy, vrátane tejto, často naozaj zamestnávajú dosť chytrých ľudí. Ak presne viete, čo od nich chcete, vedia vám dať zaujímavé podklady.

Problém je, že veľmi často ide o niečo, čo sa začína podobať na sofistikovanú korupciu. Konzultačky vyrábajú pre vládu rady, ktoré často vedú zase len k ďalším konzultačným štúdiám. (A naozaj viem, o čom hovorím, keďže mám dosť blízko k ľuďom aj z Labour Party aj od konzervatívcov, ktorí sa na niektorých z týchto vecí podieľali. A tak trochu viem aj to, ako to funguje u nás.)

V oblasti politík potom konzultačky tlačia veľmi špecifické nápady, ako veci riešiť, pre laika to vyzerá veľmi inteligentne, indikátory sem, míľniky tu, ciele tam, ale reálne je to často vata v pozlátenom obale. Konzultačky, to je často (nie vždy) taká moderná, západná forma korupcie. Nemenia sa kufríky s peniazmi, ale vytvára sa sieť ľudí, ktorí si navzájom pomáhajú konktraktmi a miestami.

Zaujímavé je to aj zo slovenského pohľadu. Kým táto vláda naháňa rôznych kičurov a oligarchov, nikdy sa nepozrela komplexne na to, ako vlastne bol štát riadený. Vrátane eurofondových projektov. Prirodzene, pretože by to nedopadlo vôbec dobre.

Niektorí si spomeniete, že som viackrát verejne volal po tom, aby sa zhodnotilo CELÉ používanie eurofondov, nielen pár politicky vhodných prípadov. Ale na tomto naozaj nie je najmenší záujem, a je jedno, o akú stranu, v koalícii alebo opozícii, ide. Pokiaľ nebude najvyššou hodnotou štát, bude spoločný majetok vždy niekto nahlodávať. A občanovi môže byť jedno, či sú to domáci oligarchovia, alebo „moderné“ firmy s cool imidžom.

Francúzi to vedia.

Juraj Draxler

Zdroj

By Archa21