Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč (foto) sa obrátil na Volodymyra Zelenského s výzvou, aby zastavil krviprelievanie za každú cenu.

„Dobre chápem, že máte veľa „radcov“, musíte ale osobne zastaviť krviprelievanie za každú cenu a dosiahnuť mierovú dohodu. To od vás očakávajú na Ukrajine, na Donbase a v Rusku“, uvádza sa vo vyhlásení.

Janukovyč vyhlásil, že za podobný krok mu bude vďačný ukrajinský ľud rovnako ako partneri Kyjeva na Západe.

„Chcel by som na Volodymyra Zelenského obrátiť ako prezident a tak trochu aj otcovsky. Volodymyre Alexandrovyči, túžite snáď po tom, aby sa z vás stal skutočný hrdina! To hrdinstvo ale nesmie byť hrané a nespočíva v tom, aby ste bojovali až do posledného Ukrajinca. Spočíva v sebaobetavosti, v potlačení vlastnej pýchy a ambícií kvôli záchrane ľudských životov“, povedal bývalý prezident.

Podotkol, že bolestivo prežíva všetko, čo sa teraz deje v jeho vlasti, a hlboko súcití s ​​utrpením, ktoré musia teraz znášať Ukrajinci. Zdôraznil pritom, že „v každej tragédii je predsa okamih, kedy sa ešte dá zastaviť“.

„Od svojho prvého dňa ste sľubovali, že zastavíte vojnu na Ukrajine, a len preto vás celá Ukrajina podporila. Mohli ste sa stať mierovým prezidentom, tak sa bohužiaľ nestalo“, konštatoval Janukovyč.

Zelenskyj telefonoval s Bennettom o spôsoboch, ako ukončiť vojnu

Zelenskyj telefonoval v utorok s izraelským premiérom Naftalim Bennettom o jeho snahách konať ako mediátor medzi Kyjevom a Moskvou. Kyjev vyjadril frustráciu nad tým, že židovský štát odmietol poslať na Ukrajinu vojenskú pomoc. Bennett namiesto prisľúbil Ukrajine humanitárnu pomoc. Izrael na Ukrajine postaví poľnú nemocnicu a do nemocnice v Ľvove prepraví generátory na výrobu elektriny.

Zelenskyj je pripravený na rozhovory o Donbase a Kryme

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril ochotu viesť rozhovory o štatúte separatistických regiónov na východe krajiny a čiernomorského polostrova Krym anektovaného Ruskom. Vyzýva Putina na priame rokovanie.

Zároveň dal jasne najavo, že neustúpi požiadavkám Moskvy na uznanie nezávislosti dvoch ľudových republík (Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky), ako ani ruskej vlády nad Krymom. „Som pripravený na dialóg – nie sme však pripravení na kapituláciu. Môžeme diskutovať a nájsť kompromis, ako budú tieto územia ďalej žiť,“ povedal.

Podľa jeho slov je dôležité venovať pozornosť tomu, ako sa tam majú ľudia, ktorí chcú byť súčasťou Ukrajiny. Tvrdí, že je to oveľa komplikovanejšia otázka ako len uznanie. „Toto je ďalšie ultimátum, a my nie sme pripravení na ultimáta,“ povedal.

Tri kolá rokovaní ruskej a ukrajinskej delegácií sa konali 28. februára, 3. a 7. marca na území Bieloruska. V priebehu druhého kola strany dosiahli dohodu v otázke spoločného zabezpečenia humanitárnych koridorov pre evakuáciu civilistov a dodávky potravín a liekov. Štvrté kolo rokovaní sa bude konať v najbližšom čase, oznámil predtým predseda výboru Štátnej dumy RF pre medzinárodné záležitosti a člen ruskej delegácie Leonid Sluckij.

Zdroj

By Archa21