„Vo Washingtone som za účasti ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka podpísal s ministrom zahraničných veci USA Antonym Blinkenom Dohodu o obrannej spolupráci s USA,“ napísal Minister obrany SR Jaroslav Naď vo facebookovom statuse.

„Dohoda plne rešpektuje našu ústavu, zákony a je jasným signálom smerovania našej zahraničnej politiky,“ doplnil.

„Rokovania o Dohode pokračovali kontinuálne od roku 2018 naprieč viacerými vládami. Je štandardnou Dohodou, ktorú má s najsilnejším spojencom USA uzatvorených ďalších 23 krajín NATO. S USA aj naša krajina spolupracuje dlhodobo – nákupy techniky, spoločné cvičenia či nasadenia v operáciách po celom svete. Zarámcovanie tejto spolupráce prináša právnu úpravu, ktorá roky chýbala.

Zároveň, sme poslednou krajinou na východnej hranici NATO, ktorá doposiaľ túto Dohodu nemala uzatvorenú. Prinesie predovšetkým posilnenie našej bezpečnosti a v neposlednom rade tiež investície do našej obrannej infraštruktúry. Dohoda ešte prejde hlasovaním v parlamente a ratifikáciou prezidentky SR, až následne bude uvedená do platnosti,“ upresnil Jaroslav Naď.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok považuje „dnešný podpis Dohody o obrannej spolupráci s USA 🇺🇸 za dôležitý krok pre Slovensko“. 🇸🇰

„Je plne v súlade s našimi záujmami a úsilím ako člena NATO a EÚ posilňovať našu, európsku, aj aliančnú bezpečnosť. Oceňujem toto rozhodnutie vlády SR a podporu všetkých troch ústavných činiteľov. Považujem za dôležité, že aj napriek silnejúcej dezinformačnej kampani podnecovanej najmä opozičnými politikmi, naša vláda pristúpila k tomuto dôležitému rozhodnutiu,“ deklaroval na sociálnej sieti.

„Je teraz na poslancoch Národnej rady 🇸🇰, aby k diskusii o schválení a ratifikácii dohody pristupovali zodpovedne, vecne a so zreteľom na záujmy Slovenskej republiky,“ zdôraznil.

„Posilnenie obrannej spolupráce s hlavným garantom našej bezpečnosti, obzvlášť v čase prehlbujúcich sa neistôt a geopolitických pnutí, je pre Slovensko prirodzeným krokom. Vo vzťahu k predmetnej Dohode opätovne zdôrazňujem, že ide o naše slovenské suverénne a slobodné rozhodnutie mať dohodu s najsilnejším partnerom Aliancie a strategickým spojencom Slovenska,“ uzatvára Ivan Korčok.

Zdroj

Zdroj

By Archa21