Južné Osetsko v blízkej budúcnosti podnikne kroky k členstvu v Ruskej federácií. Vyhlásil v stredu 30, marca prezident tohto gruzínskeho odštiepeneckého regiónu Anatolij Bibilov.

„Som presvedčený, že zjednotenie sa s Ruskom je náš strategický cieľ, naša cesta, očakávanie našich ľudí,“ povedal Bibilov, ktorého vyjadrenia zaznamenala tlačová služba politickej strany Jednotné Rusko, píše agentúra Reuters. Prezident dodal, že krajina v najbližšom období uskutoční príslušné právne kroky.

Rusko uznalo Južné Osetsko za nezávislý štát už v roku 2008

Rusko uznalo Južné Osetsko za nezávislý štát v roku 2008 – rovnako ako (ďalší odštiepenecký región) Abcházsko – a v danej oblasti umiestnilo tisíce vojakov. Podľa hovorcu miestneho parlamentu sa Abcházsko neplánuje pripojiť k Rusku. Zatiaľ čo je Moskva považovaná za jeho blízkeho strategického partnera, Abcházsko je podľa ústavy nezávislou krajinou, uvádza DPA.

Líder juhoosetského parlamentu Alan Tadtajev pre ruské štátne médiá uviedol, že dané referendum by sa malo uskutočniť „v blízkej budúcnosti“.

Rusko svoj vstup na Ukrajinu 24. februára odôvodnilo oslobodením samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) a Doneckej ľudovej republiky (DĽR) na východe Ukrajiny. Vodca LĽR Leonid Pasečnik v nedeľu vyhlásil, že by sa malo uskutočniť hlasovanie o začlenení LĽR do Ruska. Kyjev odkázal, že takéto referendum Ukrajina neuzná.

TASR

By Archa21