40 satelitov SpaceX je odsúdených na zánik. Geomagnetická búrka sa postarala o ich nesprávne fungovanie. Teraz sa rútia k Zemi. 

Vo štvrtok 3. februára raketa SpaceX Falcon 9 vypustila 49 satelitov Starlink z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Následne družice zasiahla nečakane silná geomagnetická búrka, v dôsledku ktorej spoločnosť prišla o desiatky satelitov, ktoré sú určené na prenos internetu.

Plánovaný rast Starlinku
Plánovaný rast Starlinku

Raketa Falcon 9 vyniesla na nízku obežnú dráhu družice, ako už mnohokrát predtým. Všetko prebiehalo presne podľa plánu, družice vyniesli na zamýšľanú obežnú dráhu vo výške približne 210 kilometrov nad Zemou a všetky dosiahli riadený let.

Čo sa so satelitmi stane?

Dôsledkom geomagnetickej búrky sa mierne zvýšila hustota atmosféry, zvýšil sa odpor na satelitoch, čo znemožnilo ich ďalší pohyb. „Analýza ukazuje, že zvýšený odpor v nízkych nadmorských výškach zabránil satelitom opustiť bezpečný režim a začať manévre na zvýšenie obežnej dráhy a až 40 satelitov znovu vstúpi alebo už znovu vstúpilo do zemskej atmosféry, “ uviedli analytici zo SpaceX. 

Pre väčšinu nových satelitov Starlink bol odpor príliš veľký a približne 40 satelitov podľa analýz spoločnosti vypadne z obežnej dráhy. Tieto satelity po návrate do atmosféry Zeme zaniknú. Spoločnosť SpaceX ubezpečuje, že riziko kolízie s inými satelitmi nehrozí.

„Satelity, ktoré sa pohybujú po obežnej dráhe, nenesú žiadne riziko kolízie s inými satelitmi a podľa očakávania zmiznú po návrate do atmosféry, čo znamená, že sa nevytvoria žiadne orbitálne úlomky a žiadna časť satelitu nenarazí na zem,“ informuje SpaceX.

Zvýšená hustota v magnetosfére

Geomagnetické búrky sa vyskytujú, keď intenzívny slnečný vietor v blízkosti Zeme generuje pohybujúce sa prúdy v magnetosfére Zeme.

Táto interakcia môže zahriať hornú vrstvu atmosféry Zeme a zvýšiť hustotu atmosféry dostatočne vysoko nad planétou, aby ovplyvnila satelity na nízkej obežnej dráhe, ako sa stalo aj s novým systémom Starlink od SpaceX.

Piatková geomagnetická búrka vznikla v dôsledku slnečnej erupcie z 30. januára, ktorá vyslala vlnu nabitých častíc smerom k Zemi. 

Od roku 2019 spoločnosť SpaceX postupne vypúšťa satelity Starlink, aby vytvoril na obežnej dráhe obrovskú konšteláciu. Cieľom projektu je poskytnúť vysokorýchlostný prístup k internetu kdekoľvek na Zemi, najmä v odľahlých oblastiach.

V súčasnej chvíli je ich na orbite viac ako 1800. Z toho skoro 1300 už poskytuje internet. Počas piatich rokov by ich malo byť asi dvanásť tisíc. 

Internet Starlink začal vlani testovať aj český youtuber Ondřej Bačina. „Satelit sa zapne v mobilnej aplikácii,“ vysvetľoval. Súčasťou mechanizmu je parabola. Za cenu približne 2200 českých korún mesačne ide podľa Bačinu o jedno z najdrahších možných pripojení. Hodí sa hlavne tam, kde nie je iná alternatíva. „Platforma bude dostupná po celej zemeguli,“ dodáva.

Zdroj

By Archa21