Hlavné mesto Kanady už ôsmy deň blokujú šoféri kamiónov a tisíce ich podporovateľov. Situácia je reakciou na povinnosť kamionistov preukazovať sa na vstupe do Kanady vakcinačným pasom. Podobné protesty sa chystajú aj v Toronte, Quebec City a Winnipegu. Demonštranti neplánujú ustúpiť. „Nebudeme sa skrývať,“ povedal koordinátor protestov Jim Torma. „Budeme na očiach (politikom) tak dlho, ako to bude potrebné, aby sme ich prinútili ukončiť covidové obmedzenia.“

O aktuálnych udalostiach v Kanade informuje výskumník z Univerzity v Toronte Ondrej Halgaš

„Mnohí ostali bez práce, takže sa môžu venovať aktivizmu,“ povedal. Ku kamionistom sa pridávajú aj farmári či traktoristi. Z lokálneho hnutia sa už stalo celonárodné. Na demonštráciu dorazili desaťtisíce kamiónov, oficiálne čísla hovoria o vyše 50-tisícoch. Pred príchodom kamiónov do Ottawy sa hovorilo aj o vandalizme a kriminalite. „Otázka je, do akej miery to bola opodstatnená obava, a do akej miery to bola snaha o pošpinenie toho, čo sa tam deje. Kanaďania nie sú veľmi známi násilnými protestami, je to veľmi pokojná kultúra,“ zhrnul Halgaš.

Protesty odštartovali minulý víkend, účastníkov bolo niekoľko desiatok tisíc, niektoré zdroje hovorili, že demonštrovať prišlo do 100-tisíc ľudí, spresnil Halgaš. „Určite je to ďaleko viac, než kedykoľvek predtým,“ povedal. Podľa Halgaša bolo zaujímavé, že väčšina ľudí, ktorí prišli do centra Ottawy, boli rodiny s deťmi. „Skutočne to malo takú priateľskú atmosféru,“ opísal. Atmosféru protestov dokonca mnohí prirovnali k oslavám Dňa Kanady.

Keďže v Ottawe je teraz množstvo ľudí, polícia ani podniky nedokážu plne kontrolovať opatrenia. „V Ottawe sa dá pohybovať bez rúšok, ľudia sa objímajú, je to určite veľmi emocionálne,“ priblížil Halgaš.

Kamionisti deklarujú, že v meste sú ochotní ostať týždne až mesiace, v kamiónoch majú postele a priniesli si zásoby. Ľudia sú k nim nezištní a poskytujú im pomoc.

Federálna vláda a polícia sa usilujú robiť mäkký nátlak, odstránili odpadkové koše a zavreli vstup do verejných záchodov, čím sa snažia ľudí vypudiť a dokázať, že protest nie je pokojný. Protestujúci reagujú tým, že si po sebe zbierajú odpadky, vysvetlil Halgaš s tým, že jeho priatelia považujú mesto za čistejšie než predtým.

Protesty v Kanade majú podporu medzi rôznymi skupinami spoločnosti a naberajú podľa Halgaša „organickejší charakter“. Práve preto je pre politikov a federálnu vládu ťažšie tieto demonštrácie pošpiňovať. V skutočnosti nemajú taký radikálny charakter, ako sa na začiatku hovorilo, zdôraznil pre TA3 Halgaš.

Naživo: tu.

Facebookové stránky prinášajúce aktuálne informácie: toptvcanada a Freedomcentralcanada.

Videá zachytávajúce atmosféru v uliciach:

Zdroj: ta3.com

By Archa21