Justin Trudeau s rodinou opustil svoj dom v Ottawe a ubytoval sa na tajnom mieste, uvádza CBC. Urobil tak z obáv o svoju bezpečnosť, nakoľko do hlavného mesta prichádzajú tisíce ľudí v konvojoch nákladných áut, aby protestovali proti očkovaniu a koronavírusovým obmedzeniam. Podľa bezpečnostných zložiek hrozí, že by sa demonštranti mohli objaviť pri domoch štátnych úradníkov, čo si premiér uvedomuje.

Jeho kancelária uviedla, že nebude z bezpečnostných dôvodov komentovať polohu, kde sa premiér momentálne nachádza.

Trudeau odsúdil rastúce hnutie odporu proti očkovacej povinnosti v krajine, ktoré je „v rozpore s verejným zdravím a kanadskými hodnotami“.

„Malá okrajová menšina ľudí, ktorí sú na ceste do Ottawy a ktorí zastávajú neprijateľné názory, nereprezentuje názory Kanaďanov, ktorí tu boli jeden pre druhého, a ktorí vedia, že nasledovanie vedy a ochrana druhých je najlepší spôsob, ako aj naďalej zaistiť naše slobody, naše práva, naše hodnoty, ako jednej krajiny,“ povedal Trudeau v prejave.

Kvôli protestom v hlavnom meste požiadala polícia v Ottawe o posily kolegov z regiónov Toronto, London, York, Durham a z provincie Ontario.

„Nemôžeme dosiahnuť naše ciele, ak dôjde k násiliu,“ povedal BJ Dicher – organizátor konvoja pre CBC„Toto hnutie je pokojným protestom a neschvaľujeme žiadne násilné činy.“

Kamionisti zablokovali ulice a ubytovali sa na niekoľko dní v miestnych hoteloch. Sú pripravení vytrvať, pokiaľ nebudú splnené ich požiadavky a zrušené všetky protipandemické opatrenia. Na darcovskom konte vyzbierali 7 miliónov kanadských dolárov, písali sme o tom: tu. Majitelia reštaurácií im poskytujú jedlo zadarmo, niektoré hotely ponúkajú ubytovanie zadarmo. K dispozícii sú aj vyhrievané stany.

Podľa ottawskej polície zatiaľ nedošlo k „žiadnym incidentom, ktoré by bolo potrebné nahlásiť “.

Napriek tomu je polícia znepokojená a v pohotovosti.

Zdroj

By Archa21