Americký exminister zahraničných vecí Henry Kissinger (98) si myslí, že Ukrajina a Západ by sa nemali usilovať Rusku uštedriť porážku. Bývalý šéf diplomacie to povedal na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose.

Kissinger tvrdí, že s Moskvou je nevyhnutné rokovať. Podľa denníka Daily Telegraph tiež naznačil, že Ukrajina by sa mohla vzdať časti svojho územia. Deliaca čiara medzi krajinami by vraj mohla kopírovať situáciu pred 24. februárom.

Kissinger by Rusku ponechal minimálne Krym a časť Donbasu. „Ak by sa vojna rozšírila za tento bod, nebola by už o slobode Ukrajiny, bola by to nová vojna proti Rusku,“ tvrdí Kissinger.

Podľa neho by Západ nemal zabúdať na to, akú silnú pozíciu má Moskva v Európe. „Európski lídri by mali brať do úvahy dlhodobé vzťahy. V opačnom prípade riskujú, že Rusko vstúpi do permanentnej aliancie s Čínou,“ uviedol Kissinger.

Ukrajina musí rokovať s Ruskom, lebo inak to spôsobí problémy a napätie, ktoré bude len ťažké prekonať. „Dúfam, že Ukrajinci budú rovnako múdri, ako sú odvážni,“ vyhlásil exminister.

Zdroj: Pravda

By Archa21