Francúzska polícia vystrelila v sobotu 12. februára kanistre so slzotvorným plynom na demonštrantov blokujúcich dopravu na bulvári Champs-Élysées v hlavnom meste Paríž.

Demonštranti vyjadrujú nespokojnosť s covidovými reštrikciami, hnev v nich kypí aj kvôli poklesu životnej úrovne z dôvodu rastúcej inflácie. Francúzsko vyžaduje, aby ľudia preukázali očkovanie pri vstupe na verejné miesta, ako sú kaviarne, reštaurácie a múzeá, pričom negatívny test už pre neočkovaných ľudí nestačí.

Napriek rozsiahlej policajnej akcii, ktorá zahŕňala zhruba 7-tisíc príslušníkov bezpečnostných zložiek, ktorí kontrolovali autá prichádzajúce do Paríža, sa do metropole dostali protestujúci inšpirovaní protestom kanadských kamionistov známym ako „Konvoj slobody“. Demonštranti následne asi 100 vozidlami dočasne zablokovali kruhový objazd Champs-Élysées, kým ich policajti rozohnali slzotvorným plynom. Motoristi v Konvoji slobody mávali trikolórovými vlajkami a trúbili v rozpore s policajným zákazom.

Parížska polícia počas sobotňajšieho rána zastavila 500 vozidiel a udelila 337 pokút. Ministerstvo vnútra uviedlo, že na celoštátnych protestoch v krajine sa zúčastnilo približne 32 000 ľudí, z toho 7 600 v Paríži.

Video:

Zdroj

By Archa21