„Ukrajina a jej západní patróni šíria falošné videá z Buče cez médiá a sociálne siete, čo je z pohľadu Ruska priamou hrozbou pre medzinárodnú bezpečnosť,“ oznámil 4. apríla, ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas rokovaní v Moskve s námestníkom generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martinom Griffithsom.

„Včera bol spustený ďalší falošný útok v meste Buča v Kyjevskej oblasti potom, čo ruský vojenský kontingent odišiel v súlade s plánmi a dosiahnutými dohodami. O niekoľko dní neskôr sa tam uskutočnila inscenácia, ktorú ukrajinskí predstavitelia a ich západní patróni šíria všetkými kanálmi a sociálnymi sieťami,“ povedal šéf ruskej diplomacie.

Poukázal na to, že ruskí vojaci sa 30. marca úplne stiahli z mesta. „31. marca starosta (Buče) slávnostne vyhlásil, že je všetko v poriadku. A o dva dni neskôr sme videli, ako na uliciach organizovali práve ten scenár, ktorý sa teraz snažia využiť na protiruské účely,“ zdôraznil.

„Pred pár týždňami došlo k pokusom prezentovať situáciu v jednej z pôrodníc v Mariupole ako zločin ruskej armády. Ako sa neskôr ukázalo, pokusy boli vykonané s otvorene provokatívnym účelom a boli predložené falošné materiály, ktoré boli odhalené,“ pripomenul Lavrov.

Moskva si podľa šéfa ruského ministerstva zahraničia všíma pokračujúce pokusy západných krajín spolitizovať humanitárne otázky na Ukrajine a dokonca o nich špekulovať.

Zástupcu generálneho tajomníka OSN upozornil, že Ruská federácia považuje situáciu v Buče za provokáciu, ktorá ohrozuje medzinárodný mier a bezpečnosť a bude žiadať, aby Spojené kráľovstvo, ktoré predsedá Bezpečnostnej rade OSN, zorganizovalo na túto tému stretnutie.

„Požiadali sme o urýchlené zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN k tejto špecifickej otázke, pretože takéto provokácie považujeme za priamu hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť.

Predseda Bezpečnostnej rady tento mesiac, Spojené kráľovstvo, nám ešte včera nevedel potvrdiť možnosť takéhoto stretnutia, ale budeme od predsedu požadovať, aby si plnil svoje funkcie,“ dodal minister.

„Spojené kráľovstvo nesúhlasilo so zvolaním zasadnutia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) kvôli udalostiam v ukrajinskej Buče.“

Zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharova oznámila, že Moskva bude požadovať zasadnutie Bezpečnostnej rady. „Britské predsedníctvo Bezpečnostnej rady OSN nedalo súhlas na usporiadanie zasadnutia Bezpečnostnej rady o situácii v Buče. Rusko bude opätovne žiadať zvolanie Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti s kriminálnymi provokáciami ukrajinskej armády a radikálov v tomto meste,“ napísala hovorkyňa.

Londýnske odmietnutie diskutovať o tomto incidente v Bezpečnostnej rade OSN naznačuje, že objednávateľmi provokácie môže byť britská vláda, ktorá si uvedomila, že účinkujúci v im zverenej krvavej šou nejako prestrelili a v dôsledku toho všetko pokazili.

Zdroj: Armádny magazín, Facebook, 4.4.2022

By Archa21