Rusko nenapadlo Ukrajinu, pohľad Západu už Moskvu vôbec nezaujíma, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore britskej stanici BBC na okraj ekonomického fóra v Petrohrade.

Opäť obhajoval rozsudok smrti vynesený v Donecku nad britskými občanmi slúžiacimi v ukrajinských ozbrojených silách a ako „klamstvá“ popieral správy OSN o možných vojnových zločinoch spáchaných ruskými vojakmi.

„Viete, že sme nenapadli Ukrajinu. Ohlásili sme špeciálnu vojenskú operáciu, keď nám už neostal žiadny spôsob, ako vysvetliť Západu, že sa zaoberá zločinnou činnosťou, keď vťahuje Ukrajinu do NATO,“ vyhlásil Lavrov.

Spravodajca BBC pripomenul Lavrovovi májové vyjadrenie vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovej ohľadom možných vojnových zločinov spáchaných ruskými vojakmi na Ukrajine a konkrétne pripomenul, že v dedine Jahidne v Černihivskej oblasti ruskí vojaci mesiac väznili 360 ľudí, vrátane 74 detí a piatich hendikepovaných, v pivnici školy bez toalety a skoro bez vody. Desať starších ľudí tu zomrelo. „To je boj s nacizmom?“ spýtal sa spravodajca.

„Viete, že bohužiaľ medzinárodní predstavitelia, vrátane vysokej komisárky pre ľudské práva, vrátane – k mojej obrovskej ľútosti – generálneho tajomníka OSN a mnoho ďalších predstaviteľov OSN sú pod tlakom Západu. A veľmi často sa stávajú hlásnou trúbou klamlivých správ, ktoré šíri Západ,“ vyhlásil šéf ruskej diplomacie.

Na otázku, či je teda Rusko opäť „biele a našuchorené“ (Prezident Putin predvlani povedal, že Rusko je v porovnaní so Západom „biele a našuchorené“ – pozn.), Lavrov odvetil, že „Rusko nie je ani biele, ani našuchorené, Rusko je také, aké je, a my sa nehanbíme ukazovať seba takými, akí sme. Pohľad Západu už ma vôbec nezaujíma“.

Zdroj: www.ta3.com

By Archa21